Barış mesajı verecekler

İzmir, 9 Haziran Pazar günü Türkçe Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak. "Evrensel Barışa Doğru" temaslı etkinliğe 25 ülkeden 156 öğrenci katılacak

Giriş Tarihi: 5.6.2013
Geçtiğimiz ay Kültürpark'ta 3 gün süren Dil ve Kültür Festivali'nde 2.5 milyonu aşkın ziyaretçi ağırlayarak rekor kıran İzmir, bu kez "Evrensel Barışa Doğru" temasıyla 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak. Atatürk Stadyumu'nda 9 Haziran Pazar günü gerçekleşecek 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 25 ülkeden 12 öğretmen ve 156 öğrenci Türkçe rüzgarı estirecek. Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından İzmir Kültürlerarası Diyalog Merkezi Derneği (İZDİM) işbirliğinde düzenlenecek etkinlikle ilgili olarak dün Mövenpick Otel'de basın toplantısı düzenledi.

REKOR KATILIM BEKLENİYOR

Türkçe Olimpiyatları Tertip Komitesi Başkanı Işılay Saygın, dünyanın dört bir yanından Türkçe sevdalılarını ağırlayacaklarını belirterek, "Geçen yıl 80 bin kişinin katıldığı stadyumu yüzbinlerin doldurarak yine coşkuyla kutlayacağımıza inanıyorum" dedi. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın 2003 yılında 17 ülke ve 62 öğrencinin katılımıyla başladığını hatırlar Saygın, "Bugün olimpiyatlara toplam 140 ülkeden 2000 öğrencinin katılıyor. Hedefimiz ise Birleşmiş Milletler'e bağlı 193 alkenin tamamın katılımıyla bütün dünyaya sesimizi Türkçe duyurmak ve Türkçe'yi sevdirmek" dedi. Dil ve Kültür Festivali'nde İzmir'in EXPO adaylığına da vurgu yapıldığına dikkat çeken Saygın, "Hem dünyanın dört bir yanından gelen konuklarımıza ülkemizi tanıtıyoruz hem gelen insanların kültürlerini tanıyoruz. Dolasıyla hepimiz evrensel barış için buluşuyoruz" diye konuştu. İZDİM Başkanı Şemsettin Ayyıldız da Uluslararası Türkçe Olimpiyatları İzmir etkinliğine büyük bir katılım beklediklerini ifade ederek, "İzmir, seyirci rekorunu elinde bırakmıyor. Geçen yıl saat 19.00'da kapılarını kapatmak zorunda kalmıştık. Yine yüzbinleri ağırlayacağımızdan misafirlerimizi biraz daha erken bekliyoruz" dedi. Ayyıldız, "Elbette bu ilgi yalnızca 25 ülkeden gelecek 140 öğrenci için değil. Burada asıl ilgi; Türkçe'nin ortak bir sevgi dili oluşturmasından kaynaklanıyor" dedi. Toplantıda Mozambik'ten katılan ve halen Gediz Üniversitesi'nde eğitim gören Salim İbrahim ile Kırgızistan'dan Nurayım Abdırahmanova söyledikleri Türkçe şarkılarla renk kattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış mesajı verecekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN