Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Eylem için ceza vermek yanlış'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun sendika eylemine tepki göstermesine, "Sendikaların eylemi olur. Cezalandırılmaları yanlış" dedi

Giriş Tarihi: 7.6.2013
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun sendika eylemlerine gösterdiği tepkiyi eleştirdi. Kocaoğlu'nun, "Sendikalar rol çalıyor" demesi ve üç yevmiyelerini keseceklerini açıklaması ile ilgili olarak Kılıçdaroğlu, "Aziz Bey'le görüşmedim, görüşeceğim" dedi. Kılıçdaroğlu, "Demokrasiyi özgürlüğü kabul edeceğiz. Sendikaların eylemi olur. Dünyanın her tarafında eylemi olur. Eylemlerin cezalandırılması doğru bir davranış değildir" dedi.

DURAĞA ZİYARET

CHP lideri Kılıçdaroğlu, iki gün kalacağı İzmir'de ilk olarak Havalimanı'nda 74 taksici esnafının bulunduğu Havalimanı Taksi Durağı'nı ziyaret etti. İzmir Şoförler Odası Başkanı Celil Anık, kent genelinde 2 bin 800 taksici esnafının bulunduğu söyledi. Kılıçdaroğlu, taksici esnafın sorunlarını bildiğini, araçların yenilenmesini, ilk yenilemede KDV alınmamasını ve güvenlik almacıyla cam bölge konulmasını istediklerini anlattı. Kılıçdaroğlu, basın mensuplarının Gezi Parkı direnişiyle ilgili değerlendirme istemesi üzerine şu açıklamayı yaptı: "Gezi Parkı olaylarının yurt geneline yayılmasının temelinde Başbakan'ın kullandığı sert üslup vardı. Ülkeyi yönetenlerin daha kapsayıcı daha barışçıl bir dil kullanması gerekiyor İzmir'de saçı çekilen bir kızın görüntüsü vicdanı olan hiç kimsenin kabul etmeyeceği bir görüntüdür. Polis, sırtında çantası olan kızı saçından yakalamış çekiyor. Demokratik bir ülkede bu görüntüler doğru değil. Düşüncelerimizi açıkça söyleyeceğiz anayasada gösteri özgürlüğü var.'Yurttaş kimseden izin almadan gösteri yapabilir' diyor. Siz yurttaşın yasal hakkına engel oluyorsunuz. Sosyal medya aracılığıyla paylaşanları da darbeci olarak gözaltına alıyorsunuz, evlerini basıyorsunuz. İzmir Emniyet Müdürü iyi bir sınav vermemiştir. Eli sopalı sivil giyimli polis memuru olmaz. Bunlar devleti temsil edemezler. Devleti temsil eden devletin baskıcı yönü değildir. 21. yüzyılda devleti temsil edenlerin güler yüzüne ihtiyaç vardır, hoşgörüye ihtiyaç vardır. Onların hoşgörüsü olduğu zaman devletle yurttaş arasında bağ daha güçlü bir zemine oturmuş olur. O açıdan İzmir'deki barışçıl eylemleri, Gezi Parkı'na verilen destekleri tüm Türkiye destekliyor. Bunlara hepimizin saygı göstermesi gerekiyor. Gençlerin başlatığı bu harekete saygı göstermeliyiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Eylem için ceza vermek yanlış'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN