Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köşk 'Şifa' dağıtacak

İzmir'in en önemli tarihi yapılarından 45 bin metrekarelik bahçesi olan ve Papağanlı Köşk olarak da bilinen De Jongh Köşkü, sağlık ve sağlığa yönelik eğitim kampüsü olacak

Giriş Tarihi: 7.6.2013
Buca'da 45 bin metrekarelik alan içinde yer alan tarihi De Jongh Köşkü, Şifa Üniversitesi'nin Buca Eğitim ve Sağlık Kampüsü olarak hizmet vermeye hazırlanıyor. Bahçesinde yaşayan papağanlar nedeniyle Papağanlık Köşk olarak da bilinen yapı, Levanten bir ailenin malikanesi olarak 1800'lü yılların sonunda inşa edildi. Sağlık Meslek Lisesi, SSK Hastanesi, SGK hizmet binası olarak kullanılan tarihi yapı, çoğu zaman da boş durdu. Daha sonra Şifa Üniversitesi tarafından 10 yıllığına kiralanan De Jongh Köşkü, Eylül ayında 250 öğrencinin eğitim göreceği bir kampüsü haline haline getiriliyor.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Konu ile ilgili Egeli Sabah'a bilgi veren Şifa Üniversitesi Hastaneleri Buca İşletme Müdürü Zafer Dokan, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Köşkü SGK'dan kiraladıklarını hatırlattı, "Yıllarca atıl vaziyette kalan Köşkü, üniversitemizin isteği doğrultusunda SGK, eğitim ve sağlık amaçlı kullanılması için bize kiraladı. Biz de vakit kaybetmeden çalışmalara başladık" dedi. Dokan, asırlık ağaçların bulunduğu, doğal güzelliği ile İzmir'in sayılı yerleri arasında bulunan De Jongh Köşkü'nün sit kapsamına girdiğini vurguladı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gerekli izinleri alarak çalışmalara başladık. Bir binada üniversitemizin poliklinikleri hizmet vermeye bile başladı. Restorasyon ve bakım çalışmaları devam ediyor. Eylül ayında üniversitemizin Sağlık Bilimleri Fakültesi Meslek Yüksekokulu olarak hizmet vermeye başlayacak. İlk etapta 250 öğrenci, 9 farklı alanda eğitim görecek." Şifa Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muhittin Akyıldız da, "Okulumuzda Fizyoterapi, Odyometri, Obtisyenlik, Ağız ve Diş Sağlığı, Elektronorofizyoloji, Tıbbi Laboratuvar, Tıbbi Görüntüleme, Anestezi Teknikerliği, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümleri bulunacak" dedi.

GÖNÜLLÜ BAĞIŞÇILAR GELİYOR
Şifa Üniversitesi ile Türk Kızılayı Genel Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokole göre, Şifa Üniversitesi'nin tüm öğrencilerine gönüllü bağışçısı olması için eğitim verilecek. Protokole Şifa Üniversitesi adına imza koyan Rektör Prof. Dr. Yusuf Erdoğan, Türk Kızılayı ile böyle bir işbirliğine imza atmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prof. Dr. Erdoğan, Şifa Üniversitesi'nin sosyal sorumluluk bilinci gelişmiş öğrencilere sahip olduğunu belirtti, "Türk Kızılayı'na her türlü desteği vermeye hazırız" dedi. Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök de protokol hakkında bilgi verdi, "2013/2014 eğitim yılından başlayarak Şifa Üniversitesi öğrencilerine kan bağışı hakkında eğitim verilecek ve öğrencilerin gönüllü kan bağışçısı olmasını hedeflenecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köşk 'Şifa' dağıtacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN