Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu ailenin çilesi ne zaman bitecek

Giriş Tarihi: 8.6.2013

Hediye 17 yaşında. 13 yıl önce geçirdiği kazayla yatalak hale gelmiş. Babasının başlattığı hukuk mücadelesi, 12 yılda 17 duruşma yapılmasına karşın bir türlü bitmiyor

Aydın'ın Buharkent ilçesinde tam bir dram yaşanıyor. Dramın kahramanları başta 17 yaşındaki Hediye olmak üzere, Demirpolat ailesi. Hediye'nin "Bu kadar da olmaz" dedirten acı öyküsü 13 yıl önce daha 4 yaşındayken bir otomobilin çarpması sonucu başladı. Kazada ağır yaralanan Hediye'ye yüzde 90 engelli raporu verildi. Baba Alican Demirpolat, kızı ölümden kurtulduktan sonra hukuk mücadelesi başlattı. Açılan dava yaklaşık 12 yıldır bir türlü sonuçlanmadı. Dava 4 hakim gördü, 5 kez ertelendi, bu alanda adeta bir rekor kırıldı. Bu arada geçtiğimiz yıl duruşmalardan birinde hakimle tartışan baba Alican Demirpolat, 9 ay hapse mahkum oldu. Avukatların başvurduğu temyiz de sonucu değiştirmedi. 12 yıldır sırtında taşıdığı yatalak kızını eşine ve komşularına bırakan Demirpolat, Denizli Sarayköy Açık Cezaevi'ne gönderildi, 5 ay yattıktan sonra, son yasalardan yararlanarak çıktı. Acılı aile dram üstüne dram yaşarken baba Demirpolat, isyanını "Artık bu mahkeme işkencesi sona ersin" sözleriyle dile getirdi.

BABA HAPİSE

Dava 6 Haziran Perşembe günü 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde yeniden görüldü, ancak yine bir karar alınmadı. Davaya bakan ve Nazilli'den İstanbul- Küçükçekmece hakimliğine ataması yapılan Aynur Çelik duruşmayı 12 Eylül'e erteledi. Acılı baba Alican Demirpolat, bu duruşmanın 17. celse olduğunu söyledi, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "12 yıldır bitmeyen dava yüzünden sinirlerimiz bozuldu. Kuyucak Adliyesi kapanmadan önce oradaki hakimle tartıştım ve bana 8 ay 10 gün ceza verildi. Gittim cezamı çektim. Çıktım ve adaletin sadece bana değil, herkese işleyeceğine inandım. Ama bu duruşmada da davamız yine ertelendi. Hakime hanımın tayini çıkmış, davayı 3 ay erteledi. Bunda bizim suçumuz ne! Artık bu dava sonuçlansın. 17 yaşında kızım yüzde 90 özürlü. Ben ölürsem ona kim bakacak!"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu ailenin çilesi ne zaman bitecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN