Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Büyük kentler artık birbirine benziyor'

Giriş Tarihi: 8.6.2013

Cittaslow zirvesine katılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Bazı şehirleri büyük şirketlerin vitrini haline getirmeye başladılar"dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir ziyaretinin ikinci gününde 27 ülkeden 167 sakin şehrin temsilcilerinin katıldığı, Euphoria Resort Otel'de gerçekleştirilen uluslararası Cittaslow (sakin şehir) Genel Kurulu'na katıldı.Kılıçdaroğlu, günümüzde şehirlere farklı işlemler yüklenmeye başlandığını belirterek şöyle konuştu: "İnsanların bir arada yaşaması için bazı şehirler büyük şirketlerin vitrinleri haline getirilmeye çalışıyor. Her ilde kentler birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Farklı, gelenek ve göreneklere sahip olan kentler küreselleşme sonucu gittikçe birbirlerine benzemeye başlamıştır. Cittaslow hareketi önemli bir görevi yerine getirmektedir.Hızlı ve yıkıcı kalkınmanın yaygınlaştırılmaya çalıştırıldığı ülkemizde Cittaslow sürdürülebilir yerel kalkınma modeli olarak ortaya çıkmaktadır. Cittaslow insanına, yemeklerine değer veren onları geliştirmek isteysen kentler benimsenmesi gereken bir hareket haline gelmiştir. Kentler ve köyler bu ülkenin kılcal damarlardır. Meyvemiz, sebzemiz ve sütümüz köylerden gelmektedir. Köylerimiz köklerimizdir. Yerel yönetimi desteklemek ve geliştirmek için yerel yönetimlerin çaba harcaması gerekmektedir."

MÜZE AÇILIŞI YAPTI

Kılıçdaroğlu, Karşıyaka Belediyesi'nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanı merhum Ahmet Piriştina adına 3.5 milyon liraya yaptırdığı Ahmet Piriştina Kültür Merkezi açılışına katıldı. CHP İzmir milletvekilleri, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve çok sayıda partilinin hazır bulunduğu açılışta konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "İzmir Büyükşehir Belediye başkanına sordum 'ne kadar yeşil alanı İzmirlilere kazandırdın?' diye. Kaba bir hesap, 3 bin 500 dönümlük bir yeşil alan kazandırılmış İzmirliler'e. Müthiş bir şey" dedi. Partilerinin herkesi kucakladığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bir siyasal partiyi güçlendiren temel unsur onun kadirşinaslığıdır. 90 yıllık CHP kadirşinas olmuştur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Büyük kentler artık birbirine benziyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN