Çukur planına onay

Giriş Tarihi: 9.6.2013

Basmane Meydanı'ndaki utanç çukurunun yerini modern bir yapıya bırakması için bir adım daha atıldı. İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, planı onayladı

Büyükşehir Belediyesi ile TMSF arasında gerginlik yaratan Basmane'deki utanç çukuru konusunda tarafların geçtiğimiz günlerde el sıkışmasının ardından bir iyi haber de koruma kurulundan geldi. İzmir 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, ilçe belediyesinin yapıp Büyükşehir Belediye Meclisince onanan 1000 ölçekli uygulama imar planlarını onayladı. Planlar şimdi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun önüne gelecek. Başkan Kocaoğlu söz konusu alana Dünya Ticaret Merkezi yapılmasına olanak tanıyan ve geçtiğimiz aylarda Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edilen meclis kararını onaylayacak. Ardından planlar askıya çıkarılmak üzere Konak Belediyesi'ne gönderilecek. Konak Belediyesi'nde askıya çıkacak olan planlara askıda kalacağı 1 aylık süreç içinde herhangi bir itiraz olmaması halinde planlama sürecinde önemli bir aşama daha geride kalmış olacak.

TMSF GARANTİ VERDİ

Başkan Kocaoğlu, TMSF yetkilileri ile İstanbul'da, bir araya geldi. Görüşmede tam mutabakat sağlandı. Varılan anlaşma uyarınca eğer planlara dava açılmaz, planlar yargıdan dönmezse TMSF, Güç Birliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu'nun bulduğunu açıkladığı yatırımcı ile masaya oturacak. Alacaklarını bu yatırımcıdan tahsil ettikten sonra Büyükşehir Belediyesi'nin, geçmişte imzalanan protokolden doğan yüzde 30'luk hissesi ile en az 7 bin 500 metrekarelik otopark yapılmasına ilişkin hakları da korunacak. Böylece İzmir'in en merkezi yerlerinden biri olan Basmane Meydanı'ndaki utanç çukuru da yerini modern bir yapıya bırakacak. Konak Belediye Meclisince kabul edilen ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nce onanan 1000 ölçekli uygulama imar planı İzmir 1. No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca da onaylandı.

Planları Büyükşehir hazırlayacak
BU arada 1000 ölçekli uygulama imar planı ile ilgili süreç işlerken İzmir Büyükşehir Belediyesi Basmane Çukuru'nu da içine alan Alsancak ve çevresini kapsayan 5 bin ölçekli nazım imar plan çalışmalarını tamamlama aşamasına geldi. Bu planlar da önümüzdeki haftalarda Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görüşülüp karara bağlanacak. Bu planın da mecliste kabul edilip yürürlüğe girmesi ile birlikte iki önemli yatırımın önü açılmış olacak. Basmane'deki Dünya Ticaret Merkezi'nin yanı sıra daha önce mahkeme kararı ile planı iptal edilen, Ahmet Nazif Zorlu'nun sahibi olduğu Zorlu Holding tarafından satın alınan Çankaya'daki Orkide Alışveriş Merkezi'nin yerine gökdelen yapılmasına olanak tanıyan yatırımın da önü açılmış olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukur planına onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN