Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir 15 yılda en keyifli kent olur

Sabah Kahvemize konuk olan İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt, İzmir'de güzel şeylerin de yapıldığını söyledi, "10-15 yıl içinde Türkiye'nin en yaşanacak kenti olur" dedi

Giriş Tarihi: 10.6.2013
İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (İZSİAD) geçtiğimiz hafta yapılan ve 3 adayın yarıştığı olağanüstü genel kurulunda Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçilen Hasan Küçükkurt, Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'ne konuk oldu. Küçükkurt, "Göreceksiniz. İzmir 15-20 yıl içinde yaşanacak bir kent olacak. Kentimizin bu noktaya gelmesi için İZSİAD olarak elimizi taşın altına sokacağız" dedi. n Sizi tanımak isteriz... - Konya Ereğli'de 1962 yılında doğdum. 1981'de İzmir'e geldim. Bortar'ı kurdum. Bortar, Ege'nin en büyük catering ve yemek firması. Yemek insan sevmekle ilgili. İnsan severseniz, düzgün yemek yaparsınız. İnsan sevmezseniz, kötü yemek yaparsınız. Yemeğe sevgi katmak deriz ya, işte o doğru. İnsan seviyorsanız kendin ne yiyorsan, başkasına da onu yediriyorsun.

* Başka sektörlerde faaliyetiniz var mı?
- Torbalı'da 150 dönüm alana kurulu bir besi ve süt çiftliğimiz var. Ondan bu aralar süt ve et fiyatlarından ötürü mutlu değiliz. Orada ciddi bir yatırımımız var. Kendi etimizi kendimiz üretiyoruz. Manisa Saruhanlı'da zeytinyağı fabrikamız var. Bir de turizm acentamız var. Araç kiralar, otel rezervasyonu yapar, uçak bilet bulur gibi... Grubumuzda 350-360 kişi çalışıyor. Günde 20-22 bin kişiye yemek çıkarıyoruz.

* İZSİAD'a başkan adayı olmaya nasıl karar verdiniz?
- İZSİAD'da bir gelenek var. Bir sonraki başkan, yönetim içinden çıkar. Kurum hafızası içinde iyi bir şeydir bu. Daha önceki yönetimden 5-6 kişi alı- yorsunuz, öyle devam ediyor. Şimdi yeni yönetim oluşturmuşsunuz, eski yönetimden kimse yok. Orada yarım kalan projeler vardır, üye işleri vardır. Dolayısıyla hem kurumun geleneği olarak hem de süreklilik anlamında önemli bir yöntem bu. Var olan yönetimden bir aday çıkar devam eder. Gelelim adaylığa... Ayhan Baran Başkanımız genel kurul kararı aldırdı, "İçinizden aday olmak isteyen var mı?" dedi. Ses çıkmadı. Sonra, "Ben Hasan Küçükkurt'u öneriyorum" dedi. 15 kişilik yönetimde ben ve Sayın Ayhan Baran dışında kalan 13 kişi, "Hasan Küçükkurt'la bu iş çok güzel olur. Tamam" dediler. Sağolsunlar. Eski başkanlara gittim, fikirlerini aldım. Onlar da "Olabilir" dediler. "Destekliyoruz" anlamında değil, ama "Olabilir" dediler. Sabahları kahvaltı toplantılarına başladık. Her sabah 30-35 kişiyle kahvaltı yaptık. Onları dinledik. Sonrasında çok adaylı seçim iyi oldu. İZSİAD'ı da bölmedi.

* Gelecekte nasıl bir İzmir görüyorsunuz?
- İzmir son bir yıldan beri özellikle inşaat sektöründe patlama yaşıyor. Bu işte İstanbul doydu. İzmir inanılmaz gelişiyor, önümüzdeki 10-15 yılda inanılmaz bir ivme kazanacağını düşünüyorum. Yeni iş alanlarının açılacağını, yeni yatırımcıların geleceğini düşünüyorum. İzmirli artık, "Perşembeden Çeşme'ye gidip keyif yapan kişiler" değil. İzmir'e bunları söylemek haksızlık. İzmir için "Kocaman bir köy" deniyor. Bu işler öyle kolay değil. Akşamdan sabaha olmaz ki. Her şeyin zamanı var. Belediyenin, hükümetin olanakları belli. Yine de ne güzel şeyler yapılıyor. Bunları takdir etmek lazım. Yapılmayanı eleştirelim ama yapılanı da görelim. Hükümetin de, Büyükşehir'in de gerçekten İzmir için ciddi şeyler yaptığını düşünüyorum. Bunları da inkar etmemek lazım. Düşünce yapısıyla çağdaş, Cumhuriyetçi, ilk kurşunun atıldığı kent... Önümüzdeki yıllarda daha çağdaş, daha keyifli olacak. Çevresiyle, çevre düzenlemesiyle, kentsel dönüşümüyle İzmir'de güzel şeyler olacak. Önümüzdeki 10-15 yıl içinde Türkiye'nin en keyifle yaşanan kenti İzmir olur. İstanbul yaşanmaz hale geldi. 15 yıl sonra hepten yaşanmaz hale gelecek.

* İnşaat sektörü kentsel dönüşüm en önemli konulardan biri...
- İZSİAD bünyesinde Kentsel Dönüşüm Komisyonu kuracağız. Başına da Ege Koop Başkanı ve İZSİAD Danışma Kurulu Üyemiz Hüseyin Aslan geçecek.

ÖNCELİK, ÜYELERİ KAYNAŞTIRMAK
* Öncelik ve önem verdiğiniz projeler var mı?
- Üyelerimizi seçim sürecinde yaptığımız kahvaltılarda dinledik. Orada çıkan birincil sorun üyelerin, derneğe olan aidiyet duygusu zaafiyetiydi. "Bağlılığın kopukluğu, ilgisizlik, beni kimse aramıyor" gibi yakınmalar oldu. Kimse kimseyi tanımıyor. İlk yapılacak şey, İZSİAD'lıların birbiriyle tanışıp kaynaşması ve de birbirleriyle ticaret yapması. Derneklerin birincil ve esas görevi, tanışıp, kaynaşmak, buluşmak ve alışveriş yapmaktır. Ben, İZSİAD üyesi işyerlerinden alışveriş yapmaya çalışıyorum. Kaynaşma için ilk adımı bu perşembe atacağız. İZSİAD üyeleri ve eşlerini Kaya Termal Otel'de yemeğe davet ediyoruz. Projelere gelince, onlar günü ve zamanı gelince yapılır. Bu arada üyelerimizin işyerlerini ziyaret edeceğiz. Ziyaretleri, sadece yönetim kurulu üyeleri ile değil, tüm üyelerimizi davet ederek yapacağız.

HERKESLE BARIŞIK OLACAĞIZ
* Nasıl bir yönetim anlayışı sergileyeceksiniz?
- Bizim hayalimiz İZSİAD'ı bir yerlere taşımak. Yönetimde farklı siyasi görüşlerden arkadaşlarımız var. Biz politik olmaktan uzak, herkese eşit mesafede olacağız. Biz belli noktalarda dik duruyoruz. "Kendi başıma zeybek oynarım" dersen ortada kalırsın. Yerel yönetimle, hükümetle, herkesle barışık olacağız. Bizim de kentin gelişiminde, bu çorbada tuzumuz olsun istiyoruz. Tüm üyelerimizin derneğimiz ve İzmir için çalışmasını istiyoruz.

* İZSİAD üyeleri, BASİFED yönetiminden istifa etmişti. Bu konuda da bir gelişme olacak mı?
- Yeni yönetim bu konuda görüşmeler yapacak. Buna göre karar vereceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir 15 yılda en keyifli kent olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN