Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rus milyarder hala imar planı bekliyor

Giriş Tarihi: 10.6.2013

Yıllardır yapılmayan planlarla Çeşme'de yatırımcıların zarara sokulduğunu belirten Başkan Tütüncüoğlu, "Dünyanın en zengin 32'nci kişisi Prohorov da zarar görenlerden biri "dedi

Çeşme ve Türkiye'nin turizm alanında gerçekleştirilecek "doğru yatırımlara" ihtiyacı olduğunu belirten Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, Çeşme'de bakanlıklar tarafından 21 yıldır yapılmayan imar planları yüzünden bekletilen yatırımlarla ilçeye ve yatırımcılara zaman kaybettirildiğini söyledi. Türkiye'nin turizm faaliyetlerine dünyanın gelişmiş ülkelerinden daha geç başladığını hatırlatan Tütüncüoğlu, "Ülkemizde turizmin yıldızı bu kadar parlamış ve yükselmişken turizm yerleri ve yatırımcılara bu kadar vakit kaybettirilmesi ve zarara sokulması, yatırım yapmayı düşünen kişileri tedirgin eder, iter. Biz Çeşme'de turizm için önce altyapıyı ve yolları tamamladık. Sonra da ilçenin sosyal koşullarını da turizme elverişli hale getirdik. Yıllar önce ilçe hakkındaki olumsuz özelliklerden biri olan nitelenen 'kuvvetli esen rüzgarları' bile doğru kullanılarak bugün, markaya katkıda bulunan değerlerden biri haline geldi. Fakat bu kadar uğraşa ve çabaya rağmen yatırımcıları zarara sokup, kaçırılması ve marka değerinin sürdürülebilir gelişiminin kesintiye uğratılması tüm emeği boşa çıkarmaya çalışmaktır" dedi.

200 MİLYON LİRALIK

Bekleyen planlarla turizm yatırımcılarının zarara sokularak mağdur edildiğini belirten Tütüncüoğlu, "Çeşme için sırada bekleyen yatırıcımlar, dünyanın gözde turizm merkezileri tarafından o bölgelere yatırım yapması için ikna edilmeye çalışılan kişiler. Bunların birçoğunun bir yere yatırım yapması bile o alanın dünya üzerindeki marka değerinin daha da yükselmesi için yeterli oluyor" diye konuştu. Çeşme'de yatırım yapmak için sırada bekleyen ve mağdur edilen yatırımcılardan birinin de Rus milyarder Mihail Dmitriyeviç Prohorov olduğunu açıklayan Tütüncüoğlu, "Prohorov, 6 yıl önce Çeşme Altınkum bölgesinde turizm tesisi yapmak amacıyla bakanlıkların 15 yıl önce turizm tesisi kurulma sahası olarak kararlaştırdığı bir yerden arsa satın aldı. Altınkum'daki 21 yıldır boyunca imar planı olmayan 2 bin 761 dönüm alanın, 170 dönümü Prohorov'a ait. Prohorov'un yaklaşık 200 milyon liralık çevreye duyarlı ve ağaç bolunca turizm tesisi yatırımı yapacağını biliyoruz" dedi.

PROHOROV KİMDİR?
1965
doğumlu Rus milyarder Prohorov, metal sektöründe Rusya ve dünyanın önde gelen sanayicileri arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük nikel ve paladyum üreticisi Norilsk Nickel ve Rusya'nın en büyük altın üreticisi ONEXIM'in sahibi olan Prohorov, Amerikan Basketbol Ligi NBA'de mücadele den New Jersey Nets'in de sahibi. Prohorov 2012 başkanlık seçimlerinde Vladimir Putin'e karşı 'favori' idi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus milyarder hala imar planı bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN