Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şimdi yuvaya dönüş zamanı

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği'nin yeni Başkanı Hasan Küçükkurt, "Ben gelmeden önce İZSİAD'ta küskünler vardı. Telefon edip, 'Başkan biz yuvaya dönüyoruz' diyorlar. Yakın süreçte üye sayımız hızla artacak" dedi

Giriş Tarihi: 11.6.2013
İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (İZSİAD) çiçeği burnunda başkanı Hasan Küçükkurt, Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi söyleşilerinin bu haftaki konuğu oldu, İzmir ve Dernek ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. "Bu arada, İZSİAD'da küskünler vardı. Gelen telefonlarda, 'Başkan artık yuvaya dönüyoruz' diyorlar. O yüzden şu 6 aylık dönemde üye sayısında artış bekliyoruz" diyen Küçükkurt, projelerini anlattı.
İZSİAD'da ne tür projelere imza atacaksınız?
- İZSİAD Akademi var, e-ticaret portalı var, sosyal projeler var. İşitme engellilerin iş hayatına katılması, yetiştirme yurtlarındaki öğrencilerin üniversiteye dahil edilmesi gibi... Ayrıca bir önceki yönetim döneminde başlatılan kadın destekli projeler de devam edecek. İZSİAD'daki üyelerin envanterini çıkartacağız. Kaç kişiyi istihdam ediyor? Toplam ciro nedir? gibi verileri bir araya getireceğiz. Üniversitelerle işbirliği anlamında İZSİAD Akademi'yi önemsiyorum. Bu projede üyelerin çalışanlarının eğitilmesi, yurtdışına gönderilmesi, dil öğretilmesi gibi çalışmalar yapılacak. Ayrıca kültür-sanat komisyonu kuracağız. Komisyon başkanlarını yönetim kurulu içinden olmayacak. Dışarıdan İZSİAD üyeleri başkanlık yapacak. Onlar çalışacaklar. İZSİAD fonu oluşturacağız. Üyelerimizin acil durumlarında, onlara yardımcı olmak amacıyla bir fon oluşturacağız. Ölüm, hastalık, sağlık, iflas gibi konular var. İnsan ticarette bir anda batabiliyor. Bir nefes aldırma çabası olur. Üyelerimizin zor zamanlarında onlara yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum. İZSİAD'a "kadın" ifadesinin eklenmesi istenmişti. Bu konudaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? O konu artık kapandı. İZSİAD'da 66 kadın üyemiz var. Toplam 338 üyemiz var. Bir bölümü onursal üye. Oy kullanma hakkı yok. Kadın sayısı bu dönem en kısa zamanda 100'ü bulur. Bu arada İZSİAD'da küskünler vardı. Gelen telefonlarda, "Başkan artık yuvaya dönüyoruz" diyorlar. Derneğe giriş aidatı bin lira. 2014'te 3 bin 500 lira oluyor. O yüzden şu 6 aylık dönemde üye sayısında artış bekliyoruz. Dernek olarak orta ölçekli sanayicileri temsil ediyoruz. Üye çokluğundan ziyade tutkun üye olsun istiyorum. Bin tane üye yaparsın ama kalite olmazsa olmaz. 100 tane üyen olur, İzmir'i inletirsin. Benim öyle bir derdim var. Ben bin tane üye olsun istemiyorum.
Yuvaya dönenler var dediniz...
- Ben çok sosyal bir adamım. Toplumun her kesiminde varım. Beni toplumun her kesimi bilir. Benim başkan olmaya ihtiyacım yoktu. Kardeşim hatta bana biraz serzenişte bulunuyor. Ayhan Baran düğmeye basınca film kopmuştu. İnsanlar sizin çevrenizde toplanıyor. Orada kümeleniyor.
İZSİAD'a üye olmanın şartları nelerdir?
- Üye olmanın bir koşullu olmalı. Öncelikle birincil olması gereken, yönetim kurulundan veya iyi üyelerimizden iki referans. Türkiye'nin en zengin işadamı olabilir. İzmir'de bizim almadığımız bir sürü işadamı var. İZSİAD ,bunu korumaya dikkat ediyor. İş yaratması ve istihdam yaratması gerekiyor. Eskiden avukat vardı ama artık avukat falan almıyoruz. İş dünyasının derdinden işadamı anlar.

BAŞKANLIK HEDEFLEMEDİM
İZSİAD'a başkanlık gibi bir hedefiniz var mıydı? Konya'dan gelip, İzmir'de önemli bir sivil toplum kuruluşunun başkanı olmak gibi... Konya Ereğli'liyim. Benim hiç böyle bir hedefim olmadı. Ben sadece hayatı doğal yaşamaya, hiç riyasız ve düz yaşamaya özen gösteren bir adamım. Benim doğup büyüdüğüm coğrafyada öğrendim bunu. Benim coğrafyada bu çok önemli. Düzgün adam olmak, dik durmak gerekli. Ben o coğrafyada öğrendim. Düzgün olmayı, yalan söylememeyi, riya yapmamayı... O da sizi buraya getiriyor. Doğrunun kalesi yıkılmaz. Mesela çok zengin olmanız, İzmir'in sahibi olmanız sizi bir yerlere getirmeyebilir. İnsan olmanız, doğru olmanız, ahlaklı insan olmanız, kibirli olmamanız gibi özellikler bence çok önemli... İzmir'e gelince, Konya'da doğduk. Ama burası doyduğumuz yer, kentlilik bilinci bu. Ben Ereğli'de doğdum oraları çok seviyorum ama burası doyduğum kent. Ben burada doyuyorsam bu kente ne verebilirim diye düşünmem gerekiyor. Bu kent için ne yapabilirim, EXPO 2020 için ne yapabilirim, ben bunu sormalıyım. Ben artık İzmirli olmuşum. Megalomaniden uzak, kapristen uzak olmak çok önemli... Allah'ım beni varlığımın farkına vardırtma, diyorum. Çünkü ekonomik olarak varlığımın farkına varırsam şımaracağım. Şoförümle arkadaş gibiyimdir. Onunla her yere gitmem. Otopark sorunu olursa, hareketli bir gün olursa o zaman gidiyorum.

İZSİAD ÇOK KONUŞULACAK
İzmir'in EXPO 2020 adaylığı için neler söylemek istersiniz?
- Bizi EXPO 2020 adaylık çalışmalarında ayrı tuttular. Vardır büyüklerimizin bir çalışması diyoruz. EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu'na girmek istiyoruz. Küçük dernekleri bile koydular, biz yokuz. Biz, bizi oraya koymasalar bile, oradaymış gibi çalışıyoruz. Çünkü bu kent bizim. Bu kentte para kazanıyoruz, günlük yaşamımızı sürdürüyoruz. Bu kent için, İZSİAD'a neler yapabiliriz, bunlar üzerinde çalışacağız. Size şunu söyleyebilirim, İZİSAD bundan sonra daha çok konuşulacak.
Siyasete girmeyi düşünüyor musunuz?
- Siyaset ile ilgili hiçbir hesabımız yok. Burası milletvekili fabrikası diyorlar. Hele hele başkan olunca kesin falan diyorlar. Ama ben yemin ederim her şey üzerine, en kıymetli değerlerim üzerine yemin ederim ki, ben öyle bir niyetle gelmedim. Ben gelmedim, ben talep etmedim. Arkadaşlarım beni bu duruma getirdi. Onlar aday gösterdi. Beni yönetim kurulu bu göreve iteklemiştir. Üyeler birbirlerine güven duyarsa her şeyi yapabiliriz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimdi yuvaya dönüş zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN