Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çevre dostlarından rekor

Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir'deki 'Atık Pil Toplama Kampanyası'nda geçtiğimiz yıl 27.6 ton pil toplandı, bu yıl ise rakam 29.1 tona kadar çıktı

Giriş Tarihi: 12.6.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) işbirliğiyle bu yıl 16.sını düzenlediği Atık Pil Toplama Kampanyası bu yıl da rekor kırdı. Toplanan pil miktarının her yıl düzenli olarak artış gösterdiği kampanyada, bu yıl toplam 29.1 ton pil toplandı. Yıllardır başarıyla sürdürülen ve İzmirliler'in giderek artan bir ilgi gösterdiği kampanyayla geçen yıl yine rekor bir rakamla 27.6 ton atık pil toplanmıştı.

TÖREN 21 HAZİRAN GÜNÜ OLACAK

1998 yılından bu yana sürdürülen kampanya, bu yıl okullar, muhtarlıklar, yetişkinler, gençler, firmalar/kurumlar, çocuklar ve anaokulları olmak ��zere toplam 7 kategoride düzenlendi. Kampanya kapsamında ilçe belediyelerince toplam 21 bin 293 kg, lisanslı firma olan EXİTCOM tarafından 2 bin 916 kg. ve üç günlük kampanya süresinde vatandaşlardan da 4 bin 980 kg. olmak üzere toplam 29 bin 189 kg. atık pil toplandı. Kampanyada 2007 yılında 8 ton, 2008 yılında 8.6 ton, 2009 yılında toplam 13.4 ton, 2010 yılında 21.1 ton, 2011 yılında 25 ton, 2012 yılında ise 27.6 ton atık pil toplanmış ve uygun şartlarda doğaya zarar vermeden bertaraf edilmişti. Çevre dostu yarışmanın bu yılki ödül töreni 21 Haziran 2013 Cuma günü saat 18.00'de Kültürpark İzmir Sanat'ta gerçekleştirilecek. Her kategoride dereceye giren çevreye ve doğaya duyarlı İzmirliler, cep telefonu, notebook, LCD televizyon, bilgisayar, fotoğraf makinası, dijital fotoğraf çerçevesi, bisiklet, ipod, klima, projeksiyon makinası, pcb oyun konsolu, masa tenisi ve satranç takımı, DVD player gibi teşvik ödülleri kazanacak. Okullar kategorisinin birincisinin bahçe ve çevre düzenlemesi ise İZBETON tarafından yapılacak.

BAŞKAN FİKRET AKOVA'DAN SATRANÇ TAKIMI
Burhaniye Belediyesi'nin yürütme ve koordinasyonunu sağladığı atık pil toplama kampanyası sonlandı ve Burhaniye'de 131 kilo topladığı pille Ticaret Meslek Lisesi birinci olurken il genelinde de üçüncülüğü elde etti. Burhaniye Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Çevre Birimi tarafından geçtiğimiz seneden bu yana devam ettirilen kampanyaya öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Topladıkları atık pillerle birinci olan Burhaniye Ticaret Meslek Lisesi TAP'ın kampanya dâhilinde hediye ettiği satranç takımlarını Dünya Çevre Günü'nde Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova'dan aldılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevre dostlarından rekor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN