Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Muhteşem EXPO için İzmir'i seçin!"

Paris'teki EXPO 2020 sunumunda konuşan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Elbette diğer aday şehirler de iyi birer seçimdir. Ancak muhteşem bir EXPO istiyorsanız, İzmir'i tercih edin" dedi

Giriş Tarihi: 13.6.2013
EXPO 2020'ye aday İzmir, üçüncü sunumunu 12 Haziran'da Paris'teki BİE Genel Kurulu'nda gerçekleştirdi. OECD binasındaki Defne Samyeli'nin sunuculuğunu yaptığı sunumda ilk konuşmayı İzmir Valisi Mustafa Toprak yaptı. Vali Toprak, kentin her yönü ile EXPO 2020'ye ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Size 4 milyon İzmirlinin selamını getirdim. Bütün büyük değişimler, bir rüyayla başlar. Ve bizlerin büyük bir rüyası var. Bu rüyanın adı: Herkes için sağlık.Biz, daha sağlıklı bir dünyanın, daha sağlıklı nesillerin mümkün olduğuna inanıyoruz. Bu rüyayı gerçekleştirmek için şehrimizin deneyimini dünyanın geri kalanıyla paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. Nisan ayında İzmir'de 7 gün süren bir mini EXPO düzenledik. 45 farklı ülkeden 650 çocuğu İzmir'e davet ettik. İzmir halkı, bizimle beraber genç misafirlerimizi karşıladı. Ve onların sağlık konusuna nasıl baktıklarını anlamaya çalıştı. Sunumumuzun sonunda izleyeceğiniz belgesel filmimizde de göreceğiniz gibi, İzmir'e gelen 650 çocuğun bizimle aynı rüyayı paylaştığını keşfettik. EXPO için İnciraltı'nı sergi alanı olarak seçtik. İnciraltı bölgesi, 690 hektarlık bir alan. Bu devasa alanın çok büyük bir bölümü, SPA merkezlerinin, kaplıcaların, hastanelerin olacağı sağlık turizmi alanı olacak. Sergi alanı olan 276 hektarlık bölüm ise, Avrupa'nın en büyük şehir içi parkı olacak."

"İZMİR'İN YANINDAYIZ"
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise Türkiye'nin Avrupa Birliği Bakanı olarak, İzmir'in 2020 dünya EXPO ihalesinde ülkemi temsil etmekten onur duyuyorum. Ben, 2020'de İzmir'de gerçekleştirilecek olan bir Dünya EXPO'sunun, Türkiye üzerinden uluslararası alanda Avrupa Birliği'nin kuruluş ilkelerini tanıtacağına inanıyorum. İzmir, kim olursanız olun ya da nereden gelirseniz gelin, mutlaka kendiniz için bir şeyler bulabileceğiniz bir şehirdir. Eğer İzmir bu ihaleyi kazanırsa, hepinizi temin ederim ki, İzmir dünya sahnesinde sonsuza dek iz bırakacaktır. Biz, bu rüyayı gerçeğe çevirmekiçin her şeyi yapacağız" dedi. Bağış, " İzmir, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri ağırlamaya alışkın. Elbette diğer aday şehirler de iyi birer seçimdir. Ancak muhteşem bir EXPO istiyorsanız, İzmir'i seçin"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Muhteşem EXPO için İzmir'i seçin!"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN