İşin tadı kaçtı

Müzik dinleyen her esnafa ceza kesilince İESOB harekete geçti. Yasanın yeniden düzenlenmesi için bir öneri paketi hazırlandı

Giriş Tarihi: 14.6.2013
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında berber, bijuteri, iç çamaşırcı, manifaturacı gibi esnaf ve sanatkarlara işyerlerinde müzik dinledikleri ve televizyonları açık olduğu gerekçesiyle esnafa ceza kesilmesine olanak sağlayan uygulamaya karşı harekete geçti. Son birkaç ay içinde gelen şikayetlerin artması üzerine İESOB, sorunu hem Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne hem de hukuki boyuta taşımaya karar verdi. Birlik tarafından kanunda değişiklik önerisi hazırlandı. Hazırlanan öneri paketi; Başbakanlığa, İzmir milletvekillerine, TBMM'de temsil edilen partilerin grup başkan vekilliklerine gönderildi. Kanun kapsamında uygulanan cezaların esnaf ve sanatkarlara önemli maddi yük getirdiği vurgulanan yazıda, özetle şöyle dendi: "Yasanın 41. maddesi doğrultusunda, sanatçıların meslek birliklerinin görevlileri, işyerlerinde kontroller yapmaktadır. Esnaf ve sanatkarların radyo- televizyonlardan dinledikleri müzik yüzünden haklarında tutanak tutulduğu ve cezai işlem uygulandığı görülmektedir. Söz konusu yasa, iyi niyetle yapılsa da, uygulamada buna benzer olumsuz sonuçlar doğmuştur. Örneğin bir berberin ya da bir ayakkabı satıcısının işyerinde müzik dinlemesi, televizyon izlemesi, o işyerine ek kazanç getirmediği halde; cezai işlem yapılmaktadır. İESOB olarak önerimiz ve talebimiz, işletmeye ilave kazanç getirmeyen hallerde yapılan yayınların söz konusu kanunun kapsamı dışına alınması ve cezai işlem uygulanmamasıdır."

KARŞIYAKA ÖRNEĞİ

Son olarak Karşıyaka Çarşı'da Müzik Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP) ve Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) adına gelen kişiler tarafından, çok sayıda esnaf için tutanak tutuldu, birlikleriyle telif sözleşmesi imzalaması istendi. Karşıyaka'da çeyiz malzemesi satıcısı, büjiterici, pidematik işletmecisi, gözlükçü, ayakkabıcı, iç çamaşırcı, manifatura-tuhafiyeci gibi çeşitli meslek gruplarından esnafın işyerlerinde müzik yayını yaptıkları ve dinledikleri gerekçesiyle tutanak tutuldu. Aynı şekilde Çankaya'da da çeşitli cezaların kesilmesi üzerine harekete geçen İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu ile İzmir Tuhafiye Manifatura ve Benzerleri Odası Başkanı Memduh Kaya, Birlik avukatlarıyla birlikte esnafı ziyaret ederek, bilgi aldı. Başkan Kaya, "Müzik yayınından veya televizyonun açık kalmasından ticari kazanç elde etmeyen işletmelere ceza verilmesini istemiyoruz. Esnaf teşkilatı olarak üyelerimize her türlü hukuki desteği vermeye hazırız" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşin tadı kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN