Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alsancak planına onay

Orkide Alışveriş Merkezi ile Tekel depolarının olduğu bölgeye 32 katlı gökdelen yapımına ve Basmane Çukuru'na Dünya Ticaret Merkezi'nin inşasına olanak sağlayan plan Meclis'ten geçti

Giriş Tarihi: 16.6.2013
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 1 yıl önce mahkeme tarafından iptal edilen Konak 1. Etap Alsancak-Kahramanlar 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı'nı eksik jeolojik etütleri tamamlanmış haliyle oyçokluğuyla onayladı. Plan, Zorlu Grubu'nun eski Orkide Alışveriş Merkezi'nin ve tekel depolarının olduğu alana 32 katlı gökdelen yapımına olanak sağlıyor. Ayrıca, Basmane Çukuru'na Dünya Ticaret Merkezi'nin inşasını onaylıyor. Meclis'ten tartışmayla geçen plana, AK Parti red oyu kullandı.

EKSİKLER GİDERİLDİ
İzmir 4. İdare Mahkemesi'nin 2012 yılında jeolojik etüt eksikliği nedeniyle iptal ettiği Konak 1. Etap Alsancak-Kahramanlar 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı eksikleri tamamlandıktan sonra yeniden yapıldı. Alsancak Limanın giriş kısmından başlayan, doğuda Alsancak Garı ve demiryolu, batıda Ege Denizi ile sınırlanan, güneyde ise Fevzipaşa ve Gazi Caddeleri ile sonlanan alanın 1/5000 ölçekli planda mevcut yapılaşma ve plan kararları büyük oranda korundu. Ancak, bir plan notunda kamuya yapılacak yüzde 40'lık terklerden sonra, inşaat yapılaşma oranının artmaması koşuluyla minimum 3 bin metrekarelik alanı sağlayacak parsellere serbest yükseklik hakkı tanındı. Böylece, daha önce de mahkemeler tarafından iptal edilen Zorlu Gökdeleni'nin önü açıldı. Nazım İmar Planı'nda ayrıca İzmir'in kangren olan Basmane Çukuru'ndaki kilidi çözen, son onaylanan 1/1000 ölçekli imar planına uygun kararlar alındı. Böylece Nazım İmar Planı ile Basmane çukuruna Dünya Ticaret Merkezi yapımına olanak sağlayan 1/1000 ölçekli plan uyumlu hale getirildi.

TEMMUZA ERTELENSİN

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde önceki akşam İmar Komisyonu'ndan oy çokluğuyla gelen olumlu rapor tartışıldı. AK Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar, plan notunun plan sınırlarının geneli için değil sadece birkaç yer için avantaj sağladığını belirtti. Çakar, "Bu plan notu İzmir'in genelinde getirilmemiştir. Alsancak içinde bile fırsat eşitsizliği yaratır, negatif etki yapar. Bu Meclis kararlarını alırken tapuların kimin olduğuna bakmaz. Ama, kamuoyu böyle algılamayacak. Plan notundan birkaç kişi yararlanacağı için Meclis töhmet altında kalır" dedi. AK Partili üye Murat Akdemir, plan notundaki Merkezi İş Alanı olarak belirlenen bu alanlarda otoparkın içinde çözülmesi kararının yanlış olduğunu, AK Partili Mehmet Emin Aşkın da ciddi bir çalışma yapılmadığını belirterek planın komisyona iade edilmesini talep etti. AK Parti Grubu, planın eleştirdikleri plan notu çıkarılarak oylanmasını veya Temmuz ayına ertelenmesini istedi. Meclis toplantısını yöneten Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise, daha önceki planda mahkemenin iptal gerekçesi olan jeolejik etüt eksikliğinin tamamlandığını söyledi. Kentin önünü açmak için bazı uygulamaların yapılması gerektiğin belirten Aydoğan, "100 yıllık yerleşim olan kent içinde plan yapmak zordur. Ancak herkes bilsin ki biz plan yaparken şahıslara bakmayız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alsancak planına onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN