Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Destek bulmak için 200 dilekçe yazdı

Giriş Tarihi: 17.6.2013

Sahne Tozu Tiyatrosu'nun kurucusu Muzaffer Çağlar İşgören, bu yıl verdikleri Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri'ni dağıtabilmek için birçok kuruma başvurduğunu ama cevap alamadığını söyledi

İzmirli tiyatro sanatçısı Muzaffer Çağlar İşgören'in, ünlü tiyatro ustası Haldun Dormen'in desteğiyle 2008 yılında kurduğu Sahne Tozu Tiyatrosu, kentin sanat ve kültür anlayışına ve sosyal yaşamına farklı bir soluk katıyor. Türkiye'nin 300 kişilik kadrosuyla en kalabalık tiyatro oyunu Yıl 2033'ü sahnelemeyi başaran, internette en büyük forum ve kapsamlı sitelerine sahip olarak birçok başarıya imza atan Sahne Tozu Tiyatrosu, düzenlediği tiyatro ödülleri ile de dikkat çekiyor. Daha önce Sahne Tozu Tiyatro Ödülleri olan ve bu yıl Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri adını alan ödül gecesi ile İzmir'in ilk ve tek tiyatro ödül törenine de ev sahipliği yaptı.

EĞİTİM VERİYORLAR
Ödül törenlerine sponsor bulabilmek için yazdığı 171 dilekçeye red cevabı aldığını belirten Çağlar İşgören, "Bu sene bu rakam 200 oldu. Koleksiyon yapıyorum. Bu İzmir'in bu konudaki iştahsızlığını ve boş olan entelektüel tarafını biraz daha sorgulamasına neden olmalıdır. İzmir kültür kentidir, sanat kentidir. Toprağının altından da fışkırır bu sanat. İzmiri'min kesinlikle aydın sanatçı ve bu işe destek olan, bu işi bilen, sahip çıkan bir kesimi vardır. Ama o kesimin üstünde asalakça yaşayan, prim yapmaya çalışan insanları da vardır. Biz o insanlara ve tüm İzmirliler'e tiyatroyu sevdirmek için çalışıyoruz" dedi. Sahne Tozu Tiyatrosu'nda 6 yılı geride bıraktıklarını belirteren ve tiyatronun ülkemizde hiçde kolay bir alan olmadığını ifade eden İşgören, "İlk başlarda 47 kişiydik. Bu sayı 33'e, 23'e ve günümde 13'e düştü. 13 kişilik çekirdek kadromuzla fikirler ve projeler üretip çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 13 kişilik beyin takımımız var. Sahne Tozu'nda hem eğitim hem de sahneleme boyutu var. İlk başlarda 20-30 öğrencimiz vardı. Şuanda 80 civarı öğrencimiz ve kursiyerimiz eğitim görüyor. Bu işi profesyonel olarak yapmak isteyen, hobi olarak yapan, günün stresini atmak isteyen insanlar Sahne Tozu'na geliyor. Haftada bir gün eğitim var. İçlerinden çok çok iyi olan kişileri sahne dünyasına kazandırmak için de çalışıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Destek bulmak için 200 dilekçe yazdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN