Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TOKİ'nin planları Çeşme'de askıda

Giriş Tarihi: 17.6.2013

Çeşme'de yapılmak istenen TOKİ konutlarıyla ilgili planların açıklandığını söyleyen Başkan Tütüncüoğlu, "Bayraktar'ın sözüne rağmen 4 katlı konut yapmak istiyorlar" dedi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Çeşme'nin Reisdere Mahallesi'ne yapmak istediği konut projesiyle ilgili gelişmeler hala netleşmedi. Başta Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu olmak üzere Çeşme halkının karşı çıkmasına rağmen 4 katlı yapılmak istenen TOKİ konutlarına ilişkin imar düzenlemesinin 5 binlik ve binlik planları da askıya çıktı. Önceden gelen 25 binlik planlanın ardından 5 binlik ve binlik planların da belediyeye ulaştığını belirten Başkan Tütüncüoğlu şöyle dedi: "Biz Çeşme'de TOKİ'ye değil, 4 katlı konutlara, yoğunluğunu yüzde 400 artırılmasına, Çeşme'nin göz göre göre betonlaşmasına karşıyız. Kendi amacını 'Doğal, ekolojik, çevresel, kültürel, tarihi ve kentsel değerler göz önünde bulundurarak çevre ve yaşam kalitesini yükselten bir gelişim aracı olmak' olarak nitelendiren bir kurumun, 'betonlaştıracağız' sloganıyla yola çıkmış gibi kat izni 2 olan Çeşme'ye 4 katlı ve üstüne üstlük yüzde 25 yoğunluğu yüzde 400 artırarak konut yapmak istemesi bu amaçlardan hangisiyle bağdaşıyor. Doğal ve kentsel değerleri, proje çizmeden önce ne Çeşme ne de İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin görüşüne danışmadan ve Çeşmeliler'in itirazlarına rağmen Ankara'dan inmiş bir kararla ilçeyi 4 katlı beton bloklar yaparak mı koruyacaklar." Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın kısa bir süre önce gerçekleştirdiği İzmir ziyareti sırasında yaptığı, "Çeşme'ye konut yapılırsa bile 2 katlı, villa tipinde olur" açıklamasını hatırlatan Başkan Tütüncüoğlu şunları söyledi: "Bayraktar'ın açıklamalarına rağmen, TOKİ'nin gönderdiği planlara göre, yapılacak bin 351 konutun, bin 317'si yani yüzde 97.2'si 4 katlı olacak. Çeşme'de 2 katlı konutlardan daha yüksek konut olmamasına rağmen kat sayısını 4'e çıkardıkları yeterli değilmiş gibi kurulmak istenen TOKİ kentinde yoğunluk bazı alanlarda yüzde 120'ye kadar çıkıyor. TOKİ'nin kendi yaptığı hesaplara göre oluşturulacak konutlarda yaşayacak kişi sayısı ortalama 4 bin 839 olarak belirlemiş. Bu rakam Alaçatı nüfusunun yarısından daha fazladır. Bu uygulama Çeşme'nin Reisdere Mahallesi'nde yeni bir uydu kent kurmak demek, yeni bir şehir yaratmaktır."

BAŞBAKAN ERDOĞAN KARŞI

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarında kentlerin betonlaştırılarak ölü kentlere dönüştürüldüğünü söylediğini ve yüzde 100 imar artışına bile çok sert tepki göstererek, "Rant için emsali bozmayın" uyarısı yaptığını hatırlatan Tütüncüoğlu, şunları ekledi: "Başbakanlığa bağlı olan TOKİ, yüzde 100 değil yüzde 400 yoğunluk artışı yaparak Çeşme'yi ölü kente dönüştürmek istiyor. Başbakan Erdoğan ve Çevre Bakanı Bayraktar'ın açıklamalarına rağmen bakanlık bürokratları mı planları değiştirdi."

'İTİRAZ EDECEĞİZ'
Çeşme'nin imar planlarına uygun olarak yapılacak konutlara itirazlarının olmadığını belirten Tütüncüoğlu, "Biz olacaksa 4 katlı değil 2 katlı olsun diyoruz. TOKİ'yi savunanlar ise 'Çeşme'de yoksul yaşamasın mı?' diyor. Bu söylemin bizim itiraz ettiğimiz konuyla uzaktan yakından ilgisi yok. TOKİ aracılığıyla Çeşme'de betonlaştırmanın yolu açılsın diyemediklerinden, Çeşme'nin imarına uygun olmayan beton blokları fakir edebiyatı ile gündem değiştirerek yapmaya çalışıyorlar. Planlara itiraz edeceğiz. Çeşme ve Çeşme halkının hakkını yedirmeyeceğiz" diye konuştu.

'BİZ YAPALIM!'
Çeşme Belediyesi'nin kurduğu kooperatifler aracılığıyla daha önce 2 kez ilçedeki yoksullar için konut yaptığını hatırlatan Tütüncüoğlu, "Biz 3'ncü konut projemiz için 3 yıldır bakanlıklarda izin bekliyoruz. 2 katlı konutlardan oluşan proje için izin alamazken, TOKİ'nin bitişiğinde arazide yapacağı 4 katlı konutlara jet hızıyla izin veriliyor. Çeşme'deki yoksullar ve Çeşme düşünülüyorsa, izinleri verin konutları biz yapalım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TOKİ'nin planları Çeşme'de askıda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN