Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaburun'da senlik zamanı

İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Karaburun Belediyesi'nin birlikte düzenlediği 3. Kırkım Şenliği, 23 Haziran Pazar günü yapılacak

Giriş Tarihi: 20.6.2013
Karaburun Belediyesi ile İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin birlikte düzenledikleri Karaburun 3. Kırkım Şenliği 23 Haziran Pazar günü Kavaklıkuyu mevkiinde yapılacak. Şenliğin tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısına İzmir İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Funda Erdoğan Ataç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Keçe Ustası Ayfer Güleç ve keçi yetiştiricisi Hamza Topaç katıldı. Her yıl hayvan sahiplerinin bir araya gelerek, yaz sıcaklarında keçileri rahatlatmak için imece usulü gerçekleştirdiği keçi kırkımının halkın da katılımıyla geleneksel hale getirilerek şenliğe dönüştürüldüğünü belirten yetkililer, etkinliklerin saat 10.30- 16.30 arasında yapılacağını söylediler. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Karaburun Belediyesi'nin desteği ile yapılacak şenliği, DenizBank ve Koyun Keçi Dünyası da destekliyor.

KEÇİ YANGIN ÖNLÜYOR
İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'ni tanıtan Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, "İzmir İli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Türkiye'de ilk defa koyun ve keçi sütünün soğuk zincirini kurdu." diye konuştu. Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa ise "Karaburun'da kırkım geleneksel olarak yıllardır yapılıyordu. Biz bu şenlikle sürü sahipleri ile Karaburun'da yaşayan insanları bir araya getirdik, coşkuyu paylaşmalarını sağladık"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaburun'da senlik zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN