Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altay, resmen şehit çocuğu

Foça'da şehit düşen er Özkan Ateşli'nin amcası Aşkın Ateşli'nin nüfusuna kayıtlı olduğu için şehit yakınına tanınan haktan mahrum olan oğlu 2 yaşındaki Altay artık mutlu yaşayacak

Giriş Tarihi: 24.6.2013
İzmir Foça'da askerleri taşıyan servis aracına düzenlenen bombalı saldırıda şehit düşen er Özkan Ateşli'nin (20) 2 yaşındaki oğlu Altay amcası Aşkın Ateşli'nin nüfusuna kayıtlı olduğu için şehit yakınlarına tanınan haklardan yararlanamadı. Yeşil karttan faydalanabilmesi için dünyaya geldiğinde amcasının nüfusuna kaydedilen minik Altay için aile İstanbul Büyükçekmece Adliyesi 3. Aile Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu. İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan DNA testinde Altay'ın yüzde 99.9 şehit çocuğu olduğu anlaşıldı. Bilirkişi raporunu mahkemeye sundu. Önceki gün mahkeme minik Altay'ın şehit çocuğu olduğuna karar verdi. Böylece küçük Altay şehit ailelerine tanınan haklardan faydalanabilecek.

İKİ ASKER ŞEHİT OLDU

Foça Deniz Üs Komutanlığı'nda görevli askerlere yönelik saldırı 9 Ağustos'ta yaşandı. İzmir'de oturan askeri personeli alan 24 kişi kapasiteli askeri servis aracı, uzun yıllar sivil araçlara kapalı olan ancak 5 Nisan'da sivillerin kullanımına açılan yola girip ilerlemeye başladı. Üsse 1.5 kilometre uzaklıkta, sağ tarafında yazlıklar bulunan, sol tarafı ise ağaçlık olan yola teröristler tarafından yerleştirilen bomba uzaktan kumandayla patlatıldı. Tahrip gücü yüksek bombanın patlamasıyla askeri araçta hasar oluşurken, içindekiler yaralandı. Çevrede bulunanlar, asker, polis ve itfaiye ekipleri yardım için yöneldikleri sırada, ilk patlamadan 8 dakika sonra olay yerine 20-30 metre uzaklıkta ikinci bir patlama meydana geldi. Arasözün camları kırıldı, kaportasına şarapnel parçaları isabet etti. İtfaiyecilerden ise yaralanan olmadı. Saldırıda er Özkan Ateşli ile uzman çavuş Hasan Furkan Özmen şehit düşerken, 10 kişi ise yaralandı.

ŞEHİT OĞLU SAYILMADI
Aile, şehit er Özkan Ateşli'nin 2 yaşındaki oğlu Altay'ın şehit ailelerine tanınan haklardan yararlanması için başvuruda bulundu. Fakat minik Altay amcası Aşkın Ateşli'nin (25) üzerine kayıtlı olması nedeniyle bu haktan yararlanamadı. Aile İstanbul Büyükçekmece Adliyesi 3. Aile Mahkemesi'ne küçük Altay'ın şehit oğlu olduğunu kanıtlamak için başvuruda bulundu. Aile mahkemesi Altay için DNA testi istedi. Küçük Altay, anne Dilara, amca Aşkın ve dede Hamdi Ateşli'den kan örneği alındı. DNA sonucuna göre Altay'ın yüzde 99.9 şehit Özkan Ateşli'nin oğlu olduğu belirtildi.

SAHİL BULVARI BOYUNCA 5 AHŞAP İSKELE YAPILACAK
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı hattında, her biri 5 metre genişliğinde ve 20 metre uzunluğunda ahşap iskeleler kuruyor. İskelelerden biri Göztepe ve Üçkuyular arasına, ikisi Karataş-Karantina bölgesine, diğer ikisi de Susuzdede önüne yerleştirilecek. Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi belleğinde yer etmiş ahşap iskelelere Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda tekrar hayat verecek. İzmirliler'in denizle ilişkisini güçlendirmek, Körfez'i kıyılarıyla birlikte ele alıp bir bütün olarak tasarlamayı hedefleyen İzmirdeniz Projesi kapsamında Karataş'tan Üçkuyular'a kadar uzanan kıyı şeridinde yapılacak 5 adet ahşap iskelenin imalatı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde gerçekleştirilecek. İskeleler yıl sonuna kadar tamamlanacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent bütününe yaymayı planladığı iskelelerde önceliği söz konusu sahil şeridine verecek. Doğayla uyumlu iskelelerden biri Göztepe ve Üçkuyular arasına kurulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altay, resmen şehit çocuğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN