Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suçlulara geçit yok

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarları Daire Başkanlığı tarafından Bornova'ya inşa edilen modern kriminal laboratuarında çalışmalar son aşamaya geldi

Giriş Tarihi: 25.6.2013
Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarları Daire Başkanlığı tarafından "Türkiye'nin Adli Kapasitesinin Güçlendirilmesi" adlı proje kapsamında Bornova'ya kurulacak ultra modern kriminal merkezinin inşaatında sona yaklaşıldı. Şu anda Gürçeşme'deki müstakil bir binada faaliyet gösteren İzmir Kriminal Polis Laboratuarı'nın yeni binasının üç ay sonra tamamlanması planlanıyor. İleri düzeydeki laboratuarlarda objeler üzerinde bulunan ve gözle tespiti zor olan meni, ter, idrar gibi gözle tespiti zor olan sıvılar UV ışık kullanılarak incelenebilecek. Genetik incelemelerin de yapılabileceği yeni merkezde ses ve görüntüler üzerinde çalışma yapılabilecek.

ŞİMDİ MÜSTAKİL BİNADA
Gürçeşme semtinde daha önce Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu tarafından da kullanılan İzmir Kriminal Polis Laboratuvarı şu anda etrafı geniş bir bahçe ile çevrili müstakil bir binada hizmet veriyor. Gürçeşme'deki binanın bahçesinde İzmir Emniyet Müdürlüğü İnşaat Emlak ve İkmal Şube Müdürlüğü'ne ait depolar da bulunduğu için mevcut yerleşim düzeni laboratuar hizmetine yeterince uygun bulunmuyor. Bu yüzden Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuarları Daire Başkanlığı İstanbul ve Ankara'da bulunan uluslararası kriminal merkezlerinden daha gelişmişini İzmir'e kurmak için ilk olarak proje hazırlamıştı. Daha sonra bu projeyi AB Türkiye Delegasyonu'na sunan başkanlık, gerekli merkez için arsa temin edilmesi şartıyla kaynak almaya hak kazanmış, projeyi onaylayan AB, arsanın bulunması ve hazırlıkların tamamlanması sonrasında ödeneği kullanılmak üzere serbest bırakacağını açıklamıştı. Kriminal Polis Laboratuvarları Daire Başkanlığı, Evka-3 semtinin arkasında bulunan 8 bin 500 metrekare araziyi beğendi. Arazi ulaşım kolaylığı nedeniyle tercih edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suçlulara geçit yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN