Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koyunlara Putin izni

İzmirli Aykaplan kardeşler, Rusya Devlet Başkanı'ndan izin alıp 476 Romanov cinsi koyun getirmeyi başardı. Yılda iki kez hamile kalan bu hayvanlar, üreticiyi sevindirdi

Giriş Tarihi: 26.6.2013
Murat ve Cemil Cem Aykaplan kardeşler, 9 aylık uğraşın ardından eksi 40 dereceye dayanaklı koyunları Foça'da 65 dönüm araziye kurdukları çiftlikte yetiştirmeye başladı. Artı 40 dereceye de dayanıklı bu hayvanlar, doğduktan 1.5 ay sonra hamile kalabiliyor. İrilerinin 4-4 bin 500 lira arasında alıcı bulduğunu belirten Aykaplan kardeşler, "Yerliye göre eti daha kırmızı. Klesterol oranı da çok düşük. Burada safkan ırk üretimi yapıyoruz. Çalışmalarımızla ülke hayvancılığına katkı sağlamak istiyoruz" dedi.

9 AY UĞRAŞTI
İzmirli üretici Murat ve Cemil Cem Aykaplan Kardeşler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in özel izni ile geçtiğimiz yıl Rusya'dan 50'si erkek 426'sı dişi olmak üzere toplam 476 adet Romanov cinsi koyun getirtti. 9 aylık bir uğraştan sonra getirttiği koyunlar için Foça'da 65 dönüm arazi üzerine 2.5 milyon dolar yatırım yaparak kurdukları çiftlikte küçük baş damızlık koyun yetiştirmeye başlayan Aykaplan kardeşler, ilk etapta 80 koyundan 260 yavru almayı başardı. Rusya'da eksi 40 derece soğuğa dayanıklı koyunlar, Türkiye koşullarında özellikle yazın artı 40 dereceyi gören sıcaklara uyum sağlayarak önemli bir aşama kaydetti. Yılda iki kez hamile kalan ve 1.5 aylık olduktan sonra çiftleşerek hamile kalabilen koyunlar üreticinin ilgi odağı haline geldi. Anaçları 4 bin ila 4 bin 500 lira arasında alıcı bulan koyunlar kırmızı et olarak da dikkat çekti. Yerli koyunlara göre daha az yağlı olan ve kolesterol oranı düşük olması nedeniyle sağlık açısından da Rusya'da tercih sebebi olan koyunlar işletme sahiplerinin de yüzünü güldürdü. İşletmeci Murat Aykaplan bu işle ilgilenen üreticilere satış yapabileceklerini belirtti. Rusya Devlet BaşkanıVladimir Putin'in özel izniyle getirilen 'Romanov' koyunları İzmir Foça'da yetiştirilmeye başlandı. Sıcağa ve soğuya dayanaklı, bir defada 5-6 yavru veren Romanov cinsi koyunlar ile İzmir'in Foça ilçesinde çiftlik kurarak üretime başlayan işadamı Murat ve Cemil Cem Aykaplan kardeşler, koyunları Türkiye'ye getirmek için 9 ay bekledi. Uzun uğraşlar sonucu Rusya Devlet Başkanı Putin'den onay alan koyunlar yaklaşık 1 aylık gemi ve tır seyahatinin ardından nihayet Foça'daki yeni yerlerine ulaşabildi. Murat Aykaplan, bu cins koyunların her iklime adaptasyonunun çok yüksel olduğunu, Foça'da 2.5 milyon dolarlık yatırımla büyük bir çiftlik kurduklarını söyledi. Aykaplan, "Türkiye'de hayvancılığa bir şeyler katacağını düşündüğümüz teknolojik son sistem bir küçükbaş çiftliği kurduk. Burada sadece safkan ırk üretimi yapıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koyunlara Putin izni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN