Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toprak'ın OSB hayali

İzmir Valisi Mustafa Toprak, "Tarım Bakanı Mehdi Eker talimat verdi. Yer bulur bulmaz, 3 ihtisas organize sanayi bölgesi kurmak için harekete geçeceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 27.6.2013
İzmir Ticaret Borsası'nın Haziran ayı meclis toplantısına katılan İzmir Valisi Mustafa Toprak, tarım ve hayvancılık sektörlerine yönelik, ihtisas organize sanayi bölgesi kurulması gerektiğini bir kez daha vurguladı. Geçtiğimiz günlerde yapılan İzmir Tarım Zirvesi'nde fidancılık, jeotermal seracılık, çiçekçilik konusunda 3 organize sanayi bölgesi kurma talebinin gündeme geldiğini söyleyen Toprak, "Bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker bana talimat verdi. Müteşebbis heyet kurulup uygun yer bulunabilirse süs bitkileri, fidancılık ve jeotermal sera gibi 3 organize sanayi bölgesi oluşturulabiliriz" dedi.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Süt ve Et Kurumu'nun kurulduğunu, altyapı çalışmalarının devam ettiğini belirten Toprak, zirvede süt organize sanayi bölgesi kurulma talebinin de değerlendirildiğini söyledi. Toprak, "Acaba Ödemiş'teki OSB süt borsasına dönüştürülebilir mi? Bu konuda teknik olarak üzerinde çalışmak gerekiyor. Damızlık üretim projesi konusunda neler yapılabiliriz? Bu konuda teklif gelirse bir değerlendirme yapılabileceği konusunda bir takım görüşmeler oldu" diye konuştu. Toprak, "İnsanlar ürettiğini satabilmeli, daha iyi sunumunu yapacağı kalite ortaya konulmalı, ihracatı da dahil ürün gerçek değerini bulmalı. Katmadeğeri ürüne eklememiz lazım. Bunun yolu da tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesidir. 2-3 dolara sattığımız bir ürünün bedeli 10-15 doların üzerine çıkılmalı" şeklinde konuştu.

MALİYETLER ARTIYOR
İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz de, tarımsal üretim maliyetlerine dikkat çekti. Yükselen maliyetler nedeniyle pamuk ekim alanlarının daraldığına dikkat çeken Kocagöz, "Her yıl 2-2.5 milyar dolarlık pamuk ithal etmek zorunda kalan bir ülkenin üretim düşüşü yaşaması gerçekten çok acı. Ayrıca bu maliyetlerin üstüne son yıllarda sulama birlikleri ücretleri de maliyetleri artıracak" dedi. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, Gıda Çarşısı'nda düzenledikleri alışveriş şenliğinin çarşının tanıtımına etkisinin olacağını, İzmir halkının kaliteli ve ucuz gıda alabileceğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toprak'ın OSB hayali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN