Bir jeneratör hayat kurtaracak

Yunus Emre, hayata gözlerini şanssız açanlardan. Beyin ve akciğer rahatsızlığı ile doğan talihsiz yavru, oksijen makinesine bağlı olarak yaşıyor. Küçücük de olsa bir jeneratör almaya maddi gücü olmayan aile "Elektrikler kesilmesin" diye dua ediyor

Giriş Tarihi: 28.6.2013
İzmir'in Karabağlar ilçesinde doğuştan "dandy walker" sendromu ve kronik akciğer hastası olan 15 aylık Yunus Emre, oksijen makinesine bağlı olarak hayatını sürdürüyor. Rahatsızlığı nedeniyle fiziksel gelişimi de geride kalan minik Yunus Emre, olası bir elektrik kesintisinde hayatını kaybedecek. Baba Mustafa Sivri, "Elimizden elektrikler kesilmesin diye dua etmekten başka bir şey gelmiyor. Çünkü elektrik kesilirse oğlum ölecek" dedi. Bir dericide işçi olarak çalışan Mustafa Sivri (39) ile eşi Fatma Sivri (35) yaklaşık 2 yıl önce 3. çocuklarının olacağını öğrendi. Hamileliği döneminde düzenli olarak Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne kontrollerini yaptıran Fatma Sivri, doğuma 2 ay kala yavrusunun, tıp dilinde "dandy walker sendromu" adı verilen ve kesin bir tedavisi olmayan beyin hastalığı, ayrıca kronik akciğer rahatsızlığı ile doğacağını öğrenince yıkıldı. 15 ay önce dünyaya gelen ve Yunus Emre adı verilen yavrunun sağlık durumu her geçen gün kötüye gitti. Solunum zorluğu çeken bebek, 5 aylık olduktan sonra yaşamını oksijen makinesine bağlı olarak sürdürmeye başladı.

HAYIRSEVER BEKLİYOR

Asgari ücretle çalıştığını söyleyen baba Sivri, evlerinin kira olduğunu, çok dikkatli kullanmalarına rağmen ayda 150 lira elektrik parası verdiklerini söyledi, "Yunus Emre'nin elektrik kesilmesi durumunda, solunumunu yapabilmesi için oksijen tüpü aldık. Geçtiğimiz günlerdeki bir kesintide tüp bitti. Tüpü yeniden dolduracak maddi gücümüz yok. TEDAŞ'ı aradık, durumu bildirdik, onlar da ellerinden bir şey gelmeyeceğini, zorunlu olmadan zaten elektrik kesintisi yapmadıklarını söylediler. Tekrar bir kesinti olursa evladımız ölecek. 2 çocuğum var. Onların da masrafları var. Yetkililerin ya da bir hayırseverin hiç olmazsa küçük bir jeneratör alıp, bizi bu sıkıntıdan kurtarmasını bekliyoruz" dedi. "Elektrik kesintisi olmasın diye ailece dua ediyoruz" diyen baba Sivri, sonda değişiminin bile büyük sorun olduğunu söyledi, şöyle dedi: "Ambulans bazen 3-4 saat sonra geliyor. Evde sağlık hizmeti için Karabağlar Belediyesi'ni de aradık. Aile hekimimiz belediyeye mail attı. Fakat hiçbir cevap alamadık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir jeneratör hayat kurtaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN