Bir tasla iki kuş

Giriş Tarihi: 29.6.2013

Tepeköy'e kadar uzatılacak İZBAN hattı için hemzemin geçitleri ortadan kaldıracak alt ve üst geçitler yapılıyor. Hattın ve geçitlerin tamamlanmasıyla toplu ulaşımda rahatlama olacak, hemzemin geçitlerde meydana gelen trafik faciaları önlenecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, TCDD ile ortaklaşa yaptığı 80 kilometrelik İZBAN hattını Torbalı Tepeköy'e uzatmak için yürüttüğü çalışmalarda önemli bir aşama kaydetti. TCDD, hat üzerinde ray döşeme çalışması yaparken Büyükşehir Belediyesi, hattı dik kesen hemzemin geçitlerin bulunduğu yerlere karayolu üst geçitleri için yaptığı çalışmalarda önemli bir yol aldı. Büyükşehir Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapımı sürdürülen karayolu üst geçitlerinin bir bölümünün eylül sonu, ekim başı, bir bölümünün de yıl başında gibi biteceği belirtildi. İZBAN hattı için demiryolunun Cumaovası'ndan Tepeköy'e uzatılması ile 80 kilometre uzunluğundaki İZBAN hattının 110 kilometreye çıkacağı da kaydedildi.

İŞBİRLİĞİ YAPILIYOR
Büyükşehir yetkilileri, üst geçitlerin yapılması ile hemzemin geçitlerin araç trafiğine kapatılacağını, trafiğin üstten verileceğini belirtti, "Araç sahipleri artık demiryolundan geçerken tereddüt ve korku yaşamayacak. Karayolu üst geçitleri tren çarpması sonucu yaşanan trafik facialarının, can kayıplarının, araç hasarlarının da önüne geçilmiş olacak" diye konuştu. Hattın Tepeköy'e uzaltılması için geçtiğimiz yıl Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle temel atılmış, çalışmalarla ilgili olarak TCDD ile Büyükşehir arasında protokol imzalanmıştı. Protokole göre; Büyükşehir Belediyesi, 30 kilometrelik hat üzerinde inşa edilecek 6 istasyon ile 9 adet karayolu alt - üst geçidinin yapımını üstlenmişti. TCDD ise ray döşeme ve sinyalizasyon işlerini yapmak üzere çalışma başlatmıştı. Büyükşehir Belediyesi; Tekeli, Pancar, Kuşçuburnu, Torbalı merkez (Metropolis caddesi üzeri), Ertuğrul Kavşağı (Hükümet binası ve kültür merkezi önü) ile Menderes Gölcükler'de karayolu üst geçitlerinin yapımı için ihaleye çıktı. Yapımı süren üst geçitlerde gerçekleşme oranı bir bölümünde yüzde 50, bir bölümünde yüzde 40'a ulaşıldığı açıklandı. Çalışmaların tamamının en geç yıl başında biteceği belirtildi.

Dört ilçenin yolcuları da yararlanacak
Protokole göre, istasyon yapımları ve karayolu alt-üst geçitleri Büyükşehir tarafından yapılırken, Cumaovası'ndan Torbalı'ya kadar mevcut tek hat demiryolu ise TCDD tarafından çift hatta çıkarılıyor. Hattın koruma duvarlarının yapımı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon sistemlerinin Aliağa- Cumaovası hattına uyumlu şekilde Tepeköy'e kadar uzatılması yine TCDD tarafından yapılacak. İlave hattın devreye girmesiyle Aliağa'dan ve kent merkezinden binen yolcular Torbalı'ya kadar güvenli, hızlı, kesintisiz ve konforlu yolculuk olanağına kavuşacak. Selçuk, Bayındır, Tire ve Ödemiş yolcuları da Torbalı'dan itibaren İzmir merkezine ya da Aliağa'ya kadar raylı sistemle yolculuk yapabilecek.

Bu kazalar artık olmayacak
Geçitlerin yapılmasıyla hemzemin geçit kazaları da sona erecek. İşte can alan kazalardan bir kaçı. Mayıs 2013: Torbalı- Selçuk arasındaki geçitte yolcu treni, Cemalettin Yıldırım'ın kullandığı kamyonete çarptı. Elif Yıldırım (6) öldü, Gazi Yıldırım (3) ile Cemalettin Yıldırım ağır yaralandı. 23 Ocak: Torbalı'daki hemzemin geçitte Gürkan Gür yönetimindeki vidanjöre, yolcu treni çarptı. Vidanjör ikiye bölündü, şoför ağır yaralandı. Haziran 2010: Torbalı'daki geçitte tren, Hüseyin Güven'in kullandığı traktöre çarptı. Güven yaralandı, trende 200 bin liralık hasar meydana geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir tasla iki kuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN