Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ertuğrul AYTAÇ: Siyasetin güzel yüzü

Giriş Tarihi: 29.6.2013
Bir elin nesi var, iki elin sesi var, derler. Denizler dalgalanmadan durulmaz.
Siyaset de böyledir. Önce konular tartışılır, karşılıklı atışmalar olur; sonunda ortak bir noktada birleşilir.
Bunun bir örneği Manisa Belediye Meclisi toplantısında yaşandı.
Belediye Başkanı Cengiz Ergün 2 önemli projesinin Başkent'te bekletildiğini açıklayınca; AK Parti Belediye Meclis Grup Başkan Vekili Ömer Faruk Çelik söz aldı. İktidar partisi sözcüsü olarak, şunlanları söyledi: "Başkanım, Manisa için önemli projelerde AK Parti olarak biz de varız. Gelin bu projeleri Başkent'te birlikte takip edelim, sonuç alalım. Bizimle Başkent'e gelir misiniz?" Ergün de, "Manisa için her zaman Başkent yollarını aşındırırım. Programı yapın, ben geliyorum" cevabını verdi.
Bunun üzerine Çelik, AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi başta olmak üzere Selçuk Özdağ, Muzaffer Yurttaş ve Uğur Aydemir ile görüşerek Başkent programını organize etti.

BAKAN ZİYARETİ
İşte bu program çerçevesinde Ergün, İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, AK Parti İl Başkanı Murat Baybatur, Faruk Çelik, İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili İbrahim Onaylı, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Eryılmaz ve Belediye Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Erdal Nohutçu'dan oluşan heyet, Ankara'ya uçtu. Heyet üyeleriyle Tanrıverdi, Özdağ, Yurttaş, Aydemir, MHP Manisa milletvekilleri Sümer Oral, Erkan Akçay ile Meclis'te bir araya geldi.
Ev sahibi olarak Tanrıverdi, heyete Meclis bahçesinde önce kahvaltı verdi, sonra birlikte Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nu ziyaret ettiler.
Manisa'nın atık su arıtma tesisi konusu gündeme geldi. Tanrıverdi, Bakan'dan bu projeye kesin destek vermesini istedi.
Başkan Ergün de Manisa'nın hayati önem taşıyan atık su arıtma tesisi sorununun mutlaka çözülmesi gerektiğini anlattı.
Bakan Eroğlu, Manisa heyetinin bu talebine olumlu cevap verdi. 30 milyonluk projenin tamamının Devlet Su İşleri kanalıyla yapılması sözünü verdi.
Heyetin Başkent'teki ilk durağında başarılı bir sınav verilmiş, birlik ve beraberliğin başarısı ortaya çıkmıştı. Böylece Manisa'nın birinci sorununun çözümü için ilk ve önemli adım atılmış oldu. Varılan mutabakata göre; Manisa Belediyesi projenin hayata geçirilmesinden sonra 30 yıl içinde projenin maliyetini ödeyecek.
Tanrıverdi başkanlığındaki heyetin ikinci durağı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın makamı oldu.
Burada da Manisa'nın 30 yıllık sorunu olan çöp konusu masaya yatırıldı. Karşılıklı görüşme sonrasında bu sorunun çözümü de tatlıya bağlandı.
Peki, nasıl bu iş? Proje bakanlık tarafından yapılacak. Maliyetin yüzde 50'sini İller Bankası kredi olarak verecek. Kalanın büyük bölümü de hibe olarak verilecek.
Başkan Ergün Ankara'da hem Eroğlu'na hem de Bayraktar'a teşekkür etti. Sonra heyet Tanrıverdi başkanlığında tekrar bir araya geldi. Cengiz Ergün kentin iki önemli projesini başarıyla çözülmesinde emeği geçen milletvekillerine ve Ömer Faruk Çelik'e teşekkürlerini sundu.
Demek ki istenince siyasetin güzel yüzü ile meseleler çözülebiliyormuş. Bu örnek hareketin öncülerine ve sonuç alanlarına ben de teşekkürlerimi sunuyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ertuğrul AYTAÇ: Siyasetin güzel yüzü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN