Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oldürmeden bir çare bulunsun!

Giriş Tarihi: 30.6.2013

Yalı Camisi'nin kubbesine, güvercinler namaz kılanların üstüne pisliyor diye, polikarbon dikenler monte edildi. Sorun ortadan kalktı, ancak bu kez de güvercinler ölmeye başladı

İzmir'in Konak Meydanı'nda, 1748 yılında Ayşe Hanım tarafından yaptırılan Yalı Camisi'nin kubbesine konan güvercinler, bahçede namaz kılan cemaati rahatsız edince, akıl almayacak bir çareye başvuruldu. Kubbenin çevresine polikarbon dikenler monte edildi. Bu dikenler kuşların konmasını engelledi ama bu kez Konak Meydanı'nın simgesi güvercinler feci şekilde ölmeye başladı. Görenleri dehşete düşüren olay, hayvanseverlerin tepkisine neden olurken, cami hocası Rıfat Buran, polikarbon çubukların cemaatten gelen tepki üzerine monte edildiğini söyledi. Cami küçük olduğu için cemaatin kapalı bölüme sığmadığını, bu nedenle cami avlusuna ve çevresindeki çimlere kilim, seccade sererek ibadete olanak sağladıklarını belirten Buran, şunları söyledi: "Kubbenin kenarına konan kuşlar, avluda namaz kılan cemaatin üzerine pisliyordu. Bu da orada namaz kılınmasında sıkıntı yaratıyordu. Cemaatten gelen şikayet üzerine, benden önceki cami imamı aracılığı ile müftülüğe dilekçe verildi. Dilekçe sonrası böyle bir yöntem seçildi. Cami sit kapsamında olduğu için de plastik çubuklar monte edildi. Böylece kuşların kubbe kenarına konup avluda namaz kılan cemaati rahatsız etmesinin önüne geçilmiş oldu."

'ÖLÜMLER AŞIRI SICAKTAN'
Kuş ölümlerinin kubbe kenarına yerleştirilen polikarbon çubuklardan kaynaklanmadığını, bunlar yerleştirilmeden önce de kuş ölümlerinin olduğunu öne süren Buran, "Ölümler, kubbeye yerleştirilen çubukların güvercinlerin bedenlerine batmasından değil. Ölümler aşırı sıcak ve hastalık sonucu meydana geliyor. Bunların yanı sıra bir de çocuklar, ellerindeki sopalarla yem yemek için meydana konan güvercinleri yaralıyor. Güvercinler de kondukları kubbenin üzerinde ölüyor" diye konuştu.

UCUZ VE ETKİLİ BİR YÖNTEM
Kuşkondurmaz adı verilen çubuklar İstanbul'da AVM ve kamu bazı kamu binalarında da kullanılıyor. Kuşkondurmaz adı verilen polikarbon dikenler, güvercin, martı, karga ve benzeri kuşlarla daha büyük kuşların konmasının istenmediği tüm yüzeylerde kullanılıyor. En çok pencere kenarları, yağmur olukları, bacalar, çatılar ve benzeri yüzeyler tercih ediliyor. Buralara yuva yapan kuşları uzaklaştırmanın en ucuz ve pratik yolu olduğu iddia ediliyor. Bu dikenlerin, korkuluk, maket, koku, ses, manyetizma gibi sistemlere göre daha ucuz ve etkisinin sürekli olması nedeniyle tercih edildiği belirtiliyor. Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde hayvanseverlerin eleştiri oklarına hedef olan sistemin, kurulu olduğu binalarda kuşlara zarar verdiği, canlarını yaktığı hatta ölümlerine neden olduğunu öne süren hayvan hakları savunucuları ise, "Osmanlı mimarisinde binalara yuva yapmaları ve yaşamaları için kuş evleri inşa ediliyor. Mimarisinde kuş evleri olan bir millete, aynı kuşlar için çivili tuzaklar yerleştirmek yakışmıyor" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oldürmeden bir çare bulunsun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN