Mercan, köyüne ışık oldu

Giriş Tarihi: 1.7.2013

Üniversiteyi bitirip köyüne dönen İbrahim Mercan, İZKA'nın desteklediği "Görece Köyü Kırsal Arazilerin Tarıma Kazandırılması Projesi" ile bölgeye ciddi katkı sağladı

Üniversiteden mezun olduktan sonra Menemen ilçesindeki Görece Köyü'ne geri dönen İbrahim Mercan, İzmir Kalkınma Ajansı'nın 2010 Yılı Tarım ve Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı çerçevesinde desteklediği "Görece Köyü Kırsal Arazilerin Tarıma Kazandırılması, Organik Tarım Eğitimi ve Teşvik Projesi" ile bölgeye ciddi katkılar sağladı.

"PROJELER HAZIRLADIM"
Projenin fikir babalığını üstlenen ve sonrasında proje koordinatörlüğü görevini yürüten İbrahim Mercan (27), "2009 yılında Lefke Avrupa Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra köyüme geldim. 2010 yılı İzmir Kalkınma Ajansı'nın Kırsal Kalkınma Programı'na proje yapmam istendi. Bu doğrultuda köyümde bulunan 8 bin 500 dekar kırsal arazi varlığının değerlendirilmemesi ve bu arazileri işleyecek teknik araç ve gereç noksanlığı sorununa yönelik köy muhtarlığı adına "Görece Köyü Kırsal Arazilerin Tarıma Kazandırılması Organik Tarım Eğitim ve Teşvik" isimli projeyi hazırladım. Köy muhtarlığının proje öz kaynağını finanse etmekte yaşadığı sorun sebebiyle proje İZKA'ya sunuldu ve proje 270 bin lira civarı hibe, toplamda 370 bin lira destek almaya hak kazandı" dedi. Mercan şöyle konuştu: "Bu doğrultuda Menemen Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği bünyesinde koordinatörlük görevini yaparak, proje kapsamında 12 farklı alanda organik tarım eğitim organizasyonu yaptık. 115 çiftçi sertifika aldı. Bu çiftçilerin organik tarım eğitimi almalarını ve bu eğitimi uygulamalı olarak tecrübe kazanmalarını sağlayacak 62 dekar arazi tarıma açılarak uygulamalı organik sertifikalı kekik yetiştirildi. Ayrıca traktör, ark çapa makinesi, ön kepçe, arka kazıcı, çayır biçme makinesi, saban, ızgara, lazerli tefsiye, taş toplama makinesi, fidan dikme makinesi üzüm savurma makinesi, römork, su tankı gibi gereken tüm traktör ekipmanları alınarak 5 köyün kullanımına sunuldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mercan, köyüne ışık oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN