Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sivri Ailesi'nin İlk kez yüzü güldü

Giriş Tarihi: 1.7.2013

Karabağlar'da doğuştan kronik akciğer hastası olduğu için oksijen makinesine bağlı yaşayan 15 aylık Yunus Emre Sivri'ye Halk Sağlığı Müdürlüğü sahip çıktı

İzmir'in Karabağlar ilçesinde doğuştan dandy walker sendromu ve kronik akciğer hastası olduğu için oksijen makinesine bağlı olarak yaşamını sürdüren 15 aylık Yunus Emre Sivri'ye Halk Sağlığı Müdürlüğü sahip çıktı. Hayatı prizin ucuna bağlı olan minik Yunus Emre'yi muayene eden ekipler, Valilik vasıtasıyla aileye jeneratör sağlayacak. Ailenin evde bakım ücreti alabilmesi için gerekli işlemleri yapan yetkililer, olası bir elektrik kesintisinde kullanılması için yedek bir oksijen tüpü verdiler. Egeli Sabah'a teşekkür eden anne Fatma Sivri'nin ilk kez yüzü güldü.

HASTALIK AİLEYİ YIKTI

Deri işçisi Mustafa Sivri (39) iki yıl önce ev kadını eşi Fatma Sivri'nin (35) 3. çocuklarına hamile olduğunu öğrenince büyük mutluluk yaşadı. Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde düzenli olarak kontrollerle giden Sivri çifti hamileliğin 7. ayında bebeklerinin dandy walker sendromu ve kronik akciğeri hastası olduğunu öğrenince adeta yıkıldı. Buna rağmen anne Fatma Sivri doğum yapmak istediğini söyledi. 15 Mart 2012'de dünyaya gelen minik Yunus Emre'nin sağlık durumu her geçen gün kötüye gitti. Nefes alıp vermekte güçlük çekmeye başlayan minik bebek, 5 aylıkken oksijen makinesine bağlı olarak hayatını sürdürmeye başladı. Elektrik kesintisine karşı evde oksijen tüpü bulunduran Sivri ailesi, geçtiğimiz aylarda 4 saatlik bir elektrik kesintisi olunca tümü tamamen bitirdi. Baba Mustafa Sivri büyüklüğünden dolayı tüpü toplu taşıma araçlarıyla götüremediği ve özel bir aracı olmadığı için tekrar dolduramadı. Tekrar bir kesinti olduğunda yeni bir oksijen tüpü olmadığı için hayatı tehlikede olan Yunus Emre'nin dramı geçtiğimiz 28 Haziran Cuma günü Egeli Sabah'ta manşet oldu.

'GAZETENİZE TEŞEKKÜRLER"
Haberin yayınlanmasının ardından İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü harekete geçti. Sivri Ailesi'nin Karabağlar'daki evine giden ekipler minik Yunus Emre'yi muayene etti. Anne Fatma Sivri ile görüşen ekipler evde bakım ücretinden yararlanabilmesi için gerekli işlemleri yaptı. Halk sağlığı ekipleri aileye olası bir elektrik kesintisinde kullanabilmeleri için İzmir Valiliği yardımıyla bir jeneratör sağlanacak. Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün evde sağlık hizmetlerinden düzenli olarak faydalanacak Sivri Ailesi, en az ayda bir kez ziyaret edilecek. Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri, oksijen makinesini daha verimli kullanabilmesi için aileye eğitim de verecek. Oksijen tüpünün dolumu yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivri Ailesi'nin İlk kez yüzü güldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN