Helin'in şüpheli ölümü

Giriş Tarihi: 3.7.2013

Dikili'de bronşit tedavisi gören 2.5 yaşındaki Helin Tekin, hastanede normal muayene edildikten sonra yatırıldığı çocuk servisinde aniden fenalaştı, iki saat içinde de can verdi

İzmir'in Dikili ilçesinde bronşit tedavisi gören 2.5 yaşındaki Helin Tekin, ailesi tarafından rutin kontrolleri için Dikili Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Hastanede aniden fenalaşan küçük kız düzenli olarak gittiği doktoru tarafından muayene edildikten sonra çocuk servisine yatırıldı. Minik Helin, iki saat içinde hayata gözlerini yumdu. Acı haberi alan küçük kızın yakınları sinir krizleri geçirdi. Dikili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Baba Remzi Tekin, "Kızımın boğazında balgam vardı. O nefes alıp vermesini engelliyordu. Doktorlar çok rahat davrandı. Balgamı temizlemediler. Durumun ciddiyetinin farkına varmadılar. İhmali olan herkesten şikayetçiyim" dedi. Helin'in kesin ölüm nedeni otopsi raporunun açıklanmasının ardından netleşecek.

RUTİN KONTROLDE
Olay, 18 Haziran'da Dikili Devlet Hastanesi'nde yaşandı. 2 çocuk babası işçi Remzi Tekin (32), bronşit tedavisi gören 2.5 yaşındaki Helin Tekin'i rutin kontrolleri için hastaneye götürdü. Baba Tekin, kızına her zaman götürdüğü uzman doktor H.Ö.'den sıra numarası aldı. Minik Helin sıra beklerken aniden fenalaştı. Bunun üzerine baba kızının bekletilmemesini, muayene için içeri alınmasını istedi. Babanın iddiasına göre, doktorun sekreteri P.A. sırayı beklemeleri gerektiğini belirterek içeri almadı. 10 dakika sonra sıra gelince doktor tarafından muayene edilen minik Helin'in göğüs röntgeni çekildi. Doktor H.Ö., durumu kritik olan Helin'in çocuk servisinde yatışına karar verdi. 114 numaralı odaya yatırılan Helin'in durumu her geçen dakika kötüye gitti.

İĞNEYE RAĞMEN
İğne yapılan 2.5 yaşındaki Helin güçlükle nefes alıp verirken, kalp atışları da yavaşlamaya başladı. Aile kızlarının durumunun kötüleştiğini söyleyerek doktordan yardım istedi. İddiaya göre doktor yemekte olduğu için 15-20 dakika sonra minik Helin'in yanına gelebildi. Oksijen verilen minik Helin hastaneye getirildikten yaklaşık 2 saat sonra yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayata gözlerini yumdu. Ölümü şüpheli bulununca Dikili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Minik Helin'in kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için İzmir Adli Tıp Kurumu'nda otopsi yapıldı. Otopsi raporunun yaklaşık bir ay sonra açıklanmasının ardından kesin ölüm nedeni belirlenecek. Acılı baba Remzi Tekin, kızının ölümünde ihmali olanların cezalandırılmasını istedi. Baba Tekin şöyle dedi: "Hastaneye rutin kontroller için gitmiştik. Sıra beklerken kızım fenalaştı. Fakat acil olarak muayeneye almadılar, sıramızı beklememizi söylediler. 10 dakika sıra bekledik. Bu arada kızımın durumu daha da kötüleşti. Muayene girdikten sonra doktor kızımın yatışını verdi. Odasındayken kızım yapılan iğneye bile tepki vermedi. Doktoru çağırdık, yemekte olduğu için geç geldi. Boğazındaki balgam temizlenmedi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Helin'in şüpheli ölümü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN