Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek isteği var, kimlik

Giriş Tarihi: 3.7.2013

36 yıl önce İran'a giden Ömer Altuğ'un oğlu Mensur, babasına ait pasaportu gösterip, "Ülkesiz kaldım. Ne olur yardım edin" dedi

Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Vakıf köyünden 36 yıl önce İran'a çalışmak üzere giden Ömer Altuğ'un 23 yaşındaki oğlu Mensur Altuğ'un yaşadıkları dram filmlerindeki konuları aratmıyor. İran'da kimlik verilmediği için henüz bir ülkesi bile olmayan Altuğ, bir yandan yaşadığını kanıtlamaya çalışıyor, diğer yandan da Türkiye'de kalabilmek için çaba harcıyor. Mensur'un hikayesi, 1977 yılında babası Ömer Altuğ'un henüz 29 yaşındayken iş için İran'a gitmesiyle başladı. Baba Altuğ, 1980'de başlayan ve 8 yıl süren İran-Irak savaşları nedeniyle Türkiye'ye dönemedi. Savaşta, İran askerleri tarafından elinden pasaportu ve kimliği de alındı. Türkiye'ye bir daha dönemeyeceğini düşünen Altuğ, İranlı bir kızla imam nikahı kıydı ve Mensur (23), Ferdi (19) ve Milat (17) adlı 3 çocuğu oldu. Ancak İran'da resmi nikahı olmadığı için çocuklarına kimlik çıkartamadı.

Geri DÖNDÜ AMA

27 yılsonunda Doğubeyazıt sınırından ülkeye giriş yapan Altuğ, İran'a dönüp çocuklarını Türkiye'ye getirmek için yeniden pasaport aldı. 1 yıl sonra yaşamını yitirdi. Türkiye'ye dönmek için sabırsızlıkla bekleyen Altuğ'un çocukları ise hayal kırıklığına uğradı. Sosyal haklardan faydalanamayan ağabey Mensur Altuğ 3 ay önce Vakıf köyüne gelmek için yasa dışı yollarla İran sınırını geçti. Zorlu bir yolculuğun ardından akrabalarını bulup İran'da yaşadıklarını anlattı.

KAÇAK YAŞIYOR

Kimliksiz bir şekilde kardeşleriyle birlikte İran'da perişan olduklarını belirten Altuğ, "Bunca yıl İran'da 'siz Türksünüz' diye kimlik vermediler. Elimde babama ait pasaport ve doğum belgeleri var. Devletimizden derdimize çare bulmasını istiyorum. İran'da doğmama rağmen Ömer Altuğ'un oğlu bir Türküm" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek isteği var, kimlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN