Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20 aydır suları yok

Egeli SABAH'ta 'Su içinde susuzluk' başlığıyla yayınlanan haberin üzerinden geçen uzun zamana karşın, Menderes'in Şaşal köyünde halen kirli su akıyor

Giriş Tarihi: 4.7.2013
Türkiye çapında doğal kaynak suyu ile üne sahip Menderes ilçesine bağlı Şaşal köyünde yaşanan su sıkıntısı 10 Ekim 2011'de EGELİ SABAH'ta 'Su içinde susuzluk' başlığıyla manşetten yayınlandı. Aradan geçen 20 aya rağmen hala değişen bir şey olmadı. İçme suyu şebekesi bağlanan köyde su sıkıntısı hala devam ediyor. Çeşmelerinden sabah saat 09.00 ile 11.00 arası akan suyun içilemediğini ve koktuğunu söyleyen köylüler, "Daha önce çeşmelerimizden az da olsa akan memba suyunu içebiliyorduk. Şimdi ise içemediğimiz suya para ödüyoruz. Gün geçtikçe daha da kötüye gidiyoruz. Sorunumuza bir an önce çare bulunsun" diye isyan ettiler.

BARAJA 2 KİLOMETRE UZAK
İzmir'in su ihtiyacını karşılayan Tahtalı Barajı'na 2 kilometre mesafede, 150 hanenin bulunduğu ve 500 kişinin yaşadığı Şaşal köyündeki su sıkıntısını duyanları hayrete düşürüyor. EGELİ SABAH'ta yayınlanan 'Su içinde susuzluk' haberinin ardından konuya el atan İZSU yetkilileri, su sıkıntısını çözeceklerini müjdelemişti. Köye EGELİ SABAH'ta yayınlanan haberin ardından İZSU tarafından içme suyu şebekesi bağlandı. Köydeki evlere su sayacı bağlayan İZSU, yine Şaşal Köyü'ndeki su sorununu çözemedi. Sabah saat 09.00'da akmaya başlayan su öğle olmadan kesiliyor. Bir sonraki günün sabahına kadar bir daha çeşmelerden bir daha su gelmiyor. Köyde kahvehane işleten Hasan Ak (40) "Hem evim, hem de işyerim için toplam 100 liranın üzerinde su sayacı parası ödedim. Fakat sularımız sürekli kesiliyor. Bir türlü bu sorunumuz çözülemedi. İki aydır fatura gelmeye başladı. Ama ortada su yok. Neyin parasını alıyorlar anlamıyorum. Eskiden az da olsa akan suyumuz güzeldi, içebiliyorduk. Fakat şimdi gelen şebeke suyunu içemiyoruz" dedi. 48 yaşındaki ev kadını Zennure Şahin ise, susuzluktan bıktıklarını belirterek, "Köyümüz suyuyla meşhur. Fakat biz yıllardır susuzluk çekiyoruz. Çeşmelerden akan su hem kokuyor, hem içilemiyor. İçmek için komşu köylerden su taşıyıp getiyoruz" diye konuştu. İçme suyunu eşeklerle Küner köyünden taşıdıklarını anlatan 32 yaşındaki ev kadını Neşe Şen ise , "Her gün su taşıma işkencesini çekiyoruz. 2013 yılındayız ama Şaşal köyünde su yok. 50'şer lira da su sayacı parası ödedik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 aydır suları yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN