İzmir, 2023 yılının parlayan yıldızı olacak

İzmir Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanlığı'na yeniden seçilen ESİAD Danışma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu, "Bu aşamadan sonra artık yetkisiz, etkisiz ajans olmayacağız"dedi

Giriş Tarihi: 7.7.2013
İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) kalkınma Kurulu Başkanlığı'na yeniden seçilen ESİAD Danışma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu, İZKA koordinasyonunda hazırlanan 2014-2023 Bölge Planı'nın önemine dikkat çekti. Kemal Çolakoğlu, İZKA'nın Türkiye'de kurulan ilk iki kalkınma ajansından biri olduğunu belirterek, İZKA'nın bu nedenle bir önceliği ve öncülüğü olduğunu söyledi. Türkiye'de kalkınma ajanslarının İzmir'den kurulmaya başladığını belirten Kemal Çolakoğlu şöyle konuştu: "Kalkınma ajansları kendilerini her geçen gün geliştiriyor. Daha taşlar henüz yerine oturmuş değil. Geçen süreç içerisinde eldeki imkanlarla, yasaların el verdiği imkanlarla yapılabilenler yapıldı. Kalkınma ajanslarının işleyişi ile ilgili yeni yapılanmalar yaşandı. Son 3 yıldır üstünde çalıştığımız Kalkınma Ajansları Yasası'nın nasıl olması gerektiği konusunda önerilerimiz oldu. Yasalaşması için çalışmalar sürüyor. Bizde yeni dönemde bu önerilerimizin takipçisi olacağız." Kalkınma Bakanlığı'na gönderdikleri öneriler ile ilgili bilgi veren Çolakoğlu, "Kalkınma Kurulları'nın Kalkınma Ajansları'nın bir meclisi hükmünde olmasını istiyoruz. Sadece etkisiz, yetkisiz bir şekilde öneren değil, etkili, yetkili, denetleyen ve öneren bir kurum olması gerektiğini düşünüyorum. Bu yönde kurul kararlarımız da var. Verdiğimiz yasa değişikliği önerisinin takipçisi olacağız. Yeniden Kalkınma Bakanlığı'na bu konuyu taşıyacağız" diye konuştu. İZKA'nın Türkiye'de rol model bir ajans olduğunu belirten Çolakoğlu, şunları söyledi:

EXPO'YA İLGİ ARTMALI
"Şimdi İzmir'in 10 yıllık kalkınma planı süreci ile ilgili tespitlerden sonra nelerin daha çok tespit edilmesi gerektiği, hangi konulara öncelik verileceği gündeme gelmiş olacak. Bu plan hepimizin işini kolaylaştıracak. Herkes kendi çerçevesinde hangi hedefe kilitleneceğini belirleyecek. Kısa vadede halledilecek konular var. 2013 yılında iki çok önemli ana temel unsur olacak. EXPO 2020 ve 5. İzmir İktisat Kongresi. Bu işlerin mutfağında başarılı olmaya çalışacağız. EXPO 2020'de Eylül ayındaki olimpiyat oylamasından sonra devlet bazında özellikle EXPO'ya karşı ilgi artışı sağlamamız lazım. Cumhurbaşkanı'ndan, Başbakan'a, bakanlara kadar ilgili ülkelerin oylarının alınması konusunda son temaslar olacak. Kent olarak da delege bazında çalışmalıyız." Çolakoğlu, Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine paralel olarak İzmir'inde önündeki 10 yılı çok iyi değerlendirmesi gerekitiğini belirtti. Çolakoğlu, "Bu ülkenin Avrupa'ya en yakın kentiyiz. Sadece coğrafik olarak değil, düşünce tarzı olarak da böyleyiz. İzmir'e bu nedenle çok iş düşüyor. Marmara Bölgesi'nin dolması ile birlikte İzmir önümüzdeki 10 yılda, çok büyük üç önemli proje ile (İzmir-İstanbul Otoyolu, Ankara-İzmir Hızlı Tren ve Çandarlı Limanı) 2023'ün parlayan yıldızı olacaktır. Hatta parlamamızın tamamlanmış olması lazım" dedi.

ANADOLU DAHA PLANLI
Özellikle İstanbul, bir miktarda İzmir'de Türkiye'nin Cumhuriyeti'nin ilanından sonraki gelişme hızına ayak uyduramamış şehirler olduğuna dikkat çeken Çolakoğlu, "Aldıkları göçle, planlı kentleşme yerine gecekondulaşma yaşanmış. Bugün geldiğimiz noktada artık herkes bunun farkında olduğu için hem kentsel dönüşüm hem şehircilik bambaşka ele alındığı için bundan sonraki gelişmeler çok daha planlı olacaktır. Yani bazı Anadolu kentlerinde bunu görmek mümkün, daha planlı gelişiyorlar. Baktığınız zaman gittiğiniz zaman, 'burası ne olmuş' diyorsunuz. Çok geliştikleri, büyüdükleri için değil, sadece yeni koşullarda gelişmiş bir kent olmuş. Mesela Bursa çok kötü... Ama mesela Konya, Kayseri, Antalya'da bambaşka şeyler görüyorsun" diye konuştu. İzmir'in her zaman insan kaynağının zenginliği, insanın hoşgörüsü ve medeniyeti ile övündüklerini ifade eden Çolakoğlu, "İzmir olarak büyürken bu konularda geri kalmamamız lazım. Aldığımız göç itibariyle bazı konularda sıkıntı var ama İzmir'de çok önemli sorun olacağını sanmıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir, 2023 yılının parlayan yıldızı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN