Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozdağlar'ın arasında serin bir mola: Kırkoluk

'i Bozdağ üzerinden Salihli'ye bağlayan karayolunun 22. kilometresinde bulunan Kırkoluk Çeşmesi yazın sıcağından kaçanların alternatif gezi noktası oldu.

Giriş Tarihi: 8.7.2013 15:02
Her bir çeşmesinden birer yudum da olsa içenin dileğinin yerine geldiğine rivayet edilen Kırkoluk, çevresiyle birlikte bölgenin cazibe merkezlerinden biri haline geldi.

Hem 'ten, hem de Manisa'nın Salihli ve Ahmetli ilçesinden gelenler, Kırkoluk Çeşmesi çevresinde oluşturulan çay bahçelerinde hafta sonlarını geçiriyorlar.

Çay bahçelerinin yanı sıra tarhana, bal, erişte, fasulye, ceviz gibi yöresel ürünler satan köylüler de Kırkoluk'u bir pazaryeri haline getiriyorlar. Çay bahçelerinde odun ateşiyle yakılan kuzinelerde pişirilen çay ile dere kıyısında serinliğin tadını çıkaran vatandaşlar, köylü kadınların hazırladığı gözlemelerin de mutlaka tadına bakıyorlar.

Kırkoluk Çeşmesi karşısında ahşap köprü ile geçilebilen Koygun Çay Bahçesi'nde kuzine üzerinde pişen çayın çok sevildiğini ifade eden işletmeciler Hatice ve Necdet Koygun, Kırkoluk'un yaz mevsiminde her saat yoğun olduğunu belirttiler.

Kavurucu sıcaklarda vatandaşların ördeklerin yüzdüğü dere kıyısında huzurlu bir gün geçirdiklerini kaydeden Necdet Koygun, 'Kırkoluk buz gibi suyuyla yolun tam ortasında dinlenmek isteyenlere güzel bir mola yeri oldu. Yeşil doğa içinde, su sesiyle insanlar birkaç saatliğine de olsa dinlenme olanağı buluyorlar. Biz de odun ateşiyle yaktığımız kuzinemizin üzerinde çay hazırlıyoruz. Bu çayın lezzeti daha başka oluyor. Biz yemekleri de kuzinede pişiriyoruz. Konukların birçoğu dışarıdan geldiği için pazara da uğrayıp alışveriş yapıyorlar' dedi.

Kırkoluk'un ziyaretçilerinden Doğan Çapkınkara da, Kırkoluk ve çevresinin serinliğiyle yaz mevsimi için alternatif dinlenme yerlerinden biri olduğunu belirterek, Bozdağ ve Gölcük'te yaşayan vatandaşların çok şanslı olduğunu ifade etti. Çapkınkara, 'Kırkoluk çevresine biraz düzenleme yapılırsa burası daha da çok ilgi görür. İnsanlar şehirlerde böyle güzel ve doğal yerlere hasret yaşıyorlar. Gölcük ve Bozdağ'ı ziyaret edenler mutlaka burada durduklarına göre bu potansiyel değerlendirilmeli. Çevre düzenlemeleriyle daha da güzel dinlenme tesisleri oluşturulmalı' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozdağlar'ın arasında serin bir mola: Kırkoluk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN