'İzmir kabuğunu kıracak'

Giriş Tarihi: 9.7.2013

TÜYAP İcra Kurulu Üyesi ve Ege Bölgesi Başkanı Ercüment Er, "Elinizde Gaziemir'deki fuar merkezi ve böylesine büyük bir kapasite varken, o kapasiteyi çok iyi değerlendirmek gerekir" dedi

Fuarcılık ve organizasyon sektöründe adını altın harflerle hafızalara kazıyan TÜYAP, düzenlediği fuarlarla yoluna emin adımlarla, ivme kaydederek devam ediyor. TÜYAP'taki etkili çalışmaları ve başarılı özgeçmişi ile tanıdığımız İcra Kurulu Üyesi ve Ege Bölgesi Başkanı Ercüment Er'in kapısını çaldık. Fuarcılık sektörü ve çalışmaları hakkında bilgi aldık. Sohbetimiz sizlerle...
Öncelikle bize biraz kendinizi tanıtır mısınız?
İzmirliyim, 1975 Karşıyaka doğumluyum. Üç kuşaktır İzmir'de yaşıyoruz. Baba tarafı Arnavutluk'tan gelmiş, anne tarafı Girit'ten. Ege Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. İlk önce Uludağ Üniversitesi'ni Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü kazandım. Daha sonra Ege Üniversitesi İktisat'ta okudum.
Ege Üniversitesi'ne mi geçiş yaptınız?
Hayır, Uludağ Üniversitesi'ni bıraktım.
Neden? İzmir'in dışında yaşayamıyorum. Dedem, "Biz liman balığıyız, limandan uzaklaşırsak boğuluruz" derdi. Onun için çok belirgin bir İzmir kimliğim var. Bu yüzden İzmir'den çok uzakta yaşıyamıyorum.
Fuarcılık anlamındaki ilk iş deneyiminiz?
Ben hep lisede üniversitede organizasyonların içerisinde bulundum. Ege Üniversitesi'nde okurken ilk "İktisat Öğrencileri Kongresi"ni başlattık. Bu artık uluslararası olan kongrenin fikir babasıyım diyebilirim. Üniversiteden mezun olduktan sonra askere gittim. Geldiğimde iş arıyordum ve organizasyon yapabilme kabiliyetime inanarak fuarcılık ya da organizasyon alanında sektörün lideri Tüyap'a başvurdum, kabul edildi.
Ne olarak ne görev aldınız peki?
Tüyap'ta ilk satış temsilcisi olarak işe başladım. Daha sonra Ege Bölge Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi olarak görevime devam ediyorm.
İzmir'den kopamıyor olmak size bir avantaj olarak geri döndü diyebilir miyiz?
Bana göre dezavantaj... Çünkü baktığınızda fuarcılık Türkiye'de özellikle İstanbul'da çok gelişen bir alan. İstanbul da gelişiyor nihayetinde, İzmir fuarcılıkta çok kısıtlı bir alana sahip. Hayata dair bir tercih İzmir'de yaşamak. TÜYAP çalışmak için çok doğru bir adres. Fuarcılıkta sektörün lideri biliyorsunuz. O nedenle TÜYAP'la birlikte yol almaktan çok mutluyum.
TÜYAP sizin ilk iş deneyiminiz mi?
İlk iş deneyimim bir aracı şirket olan Işıklar Menkul Kıymetler'de çalıştım. Orada mali işlerde nasıl hisse seneti alınır, satılır, repo, ters repo yada mali işlerde işler nasıl gelişir öğrenmek için istedim. Askere görevine gidinceye kadar bir yıl orada çalıştım. Böylelikle yarın hizmet alacağım yerde nasıl hizmet edildiğini öğrenmis oldum.
Hiç iş değiştirmeyi yada başka bir sektöre girmeyi düsünmediniz mi?
Başka bir sektöre gitmeyi hiç düşünmedim doğruyu söylemek gerekirse fuarcılık benim yapabildiğim ve ruhuma uyan bir iş.
İlk başladığınız günden bu güne Ege Bölgesi'ni düşünürsek fuarcılık nereden nereye geldi?
Mevcut pozisyonunu korumaya devam ediyor İzmir. Gaziemir'de gelecek devreye girecek olan bir fuar merkezimiz var. Bu fuar merkezi çok önemli bir kapasiteyi oluşturuyor. Dünya fuarcılığında çok büyük bir alan ve önemli bir kapasite olacak.Önümüzdeki yıldan itibaren İzmir'in kabuklarını kırarak, çok başka bir hazırlığın içersinde olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü elinizde Gaziemir'deki fuar merkezi ve böylesine büyük bir kapasite varken, o kapasiteyi çok iyi değerlendirmek gerekir. İktisadi hale getirmeli diye düşünüyorum. Bütün hazırlıklar ve bu yatırımın da amacı muhtemelen İzmir'de fuarcılığa yeni bir ivme kazandırmaktır.
Tüyap'ın şu an ne gibi projeleri var?
Ege Bölgesi'nde sadece İzmir Kitap Fuarı'nı yapıyoruz ama biz yılda 110 civarı fuar düzenliyoruz.
Hepsiyle tek tek ilgileniyorsunuz?
Aynen öyle. Anadolu'da TÜYAP'ın tüm fuarlarına katılıyorum. Bursa'da, Konya'da, Adana'da, Diyarbakır'da fuar merkezlerimiz bulunuyor.
Peki dünya ile kıyasladığınızda Türkiye'nin fuarcılık anlamında yeri nerede?
Çok önemli bir yerde duruyor. Dünyadaki tüm fuarcıların, fuar organizatörlerinin gözü bizim üzerimizde. Aynı zamanda turistik bir faaliyettir fuar. Fuara gelen turist o kentin otelinden, taksisinden, yemeğinden, içeceğinden yararlanır. O kenti beğenirse ileriye dönük tatil planlaması yapar. Dolayısıyla fuarların turizme de katkısı büyük. Önümüzdeki 5 yıl içersinde bu oran daha da büyüyecektir.
Önümüzdeki 5 yıl içersindeki hedefleriniz neler?
Kapasitemizi arttırmaya çalışıyoruz. İstanbul'da var olan kapasiteyi arttırıyoruz. Yani fuar alanımızı, sergi salonumuzu arttırmaya çalışıyoruz ve sektöre liderlik etmeye çalışıyoruz.
Tüyap'ın tam olarak neler yaptığını söyliyebilir misiniz?
Biz sadece ve sadece fuarcılık alanında faaliyet yapıyoruz. İhtisas kısmında kongreler ya da organizasyonlar yapıyoruz. Bizim ana işimiz sergi ve fuarcılık. Aklınıza gelebilicek tüm sektörlerde fuar organize ediyoruz. Yapı sektörünün alt dalları olan seramik, banyo, mutfak, pencere, kapı, cam gibi alt sektörlerden tutunda bu konuda hazir giyim, konfeksiyon yada aklınıza gelebilecek ambalaj, plastik, gıda her sektöre faaliyet gösteriyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İzmir kabuğunu kıracak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN