Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kim doğru söylüyor

Egeli Sabah'ın haberi üzerine Menderes'in Şaşal köyüne günlük 145 metreküp su verilmeye başlandı. Köy sakinleri yine suyu beğenmedi, İZSU numune alarak suları tahlil için gönderdi

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Türkiye çapında doğal kaynak suyu ile üne sahip Menderes ilçesine bağlı Şaşal köyü'nde yaşanan su sıkıntısının Egeli Sabah'ta "Şaşal köyü su diye inliyor" başlığı ile yer almasının ardından köyde su kesintileri biterken, İZSU yetkilileri köydeki su firması ile yeni bir kiralama sözleşmesi yapıldığını ve 3 Temmuz 2013'ten itibaren köye verilen günlük su miktarının 80 tondan 145 tona çıkarıldığını açıkladı. Köylüler artık su sıkıntısı yaşamadıklarını belirterek, Egeli SABAH'a teşekkür etti. Öte yandan köylülerin suyu içemediklerini ve koktuğunu söylemesi üzerine İZSU ekipleri köyden numuneler alarak tahlile gönderdi. Tahlil sonuçları açıklandıktan sonra kimin haklı olduğu ortaya çıkacak.

KAYNAK SUYU ÜNLÜ

Egeli Sabah, İzmir'in Menderes ilçesine bağlı olan ve Tahtalı Barajı'na 2 kilometre mesafedeki 150 hanenin bulunduğu ünlü Şaşal köyünde yaşanan su sıkıntısını ilk olarak 10 Ekim 2011'de "Su içinde susuzluk" başlığıyla duyurmuştu. Egeli Sabah'ta yayınlanan haberin ardından köye İZSU tarafından içme suyu şebekesi bağlandı. Aradan geçen 20 aya rağmen su sıkıntısı devam edince 4 Temmuz'da "Şaşal Köy su diye inliyor" başlığıyla Egeli Sabah bir haber daha yayınlandı. Haberin ardından kısa sürede Şaşal köyündeki su sıkıntısı sona erdi. Haberin ardından açıklama yapan İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, "İl Özel İdare ile yapılan protokol gereği Şaşal köyüne 3 Temmuz tarihine kadar su fabrikasından günlük 80 metreküp su verildiğini belirterek, "Su sıkıntısı yaşanmaması için kaynak suyunun yanı sıra şebekeye tankerle su takviyesi yapıyoruz. Bu su, Menderes ilçesi şebekesinin kullandığı sudur. İçilemediği, koktuğu iddiaları tamamen gerçek dışıdır. Ancak köy halkı, kaynak suyu olmadığı için bu suyu kullanmak istememiştir. İZSU Genel Müdürlüğü, 2013 yılı Ocak ayında Şaşal Köyü'nün içme suyu şebekesi baştan sona yenilenmiş, depolarını bakım ve onarımdan geçirmiş ve tüm abonelere sayaç takmıştır. Firma ile yeni bir kiralama sözleşmesi yapılmış ve 3 Temmuz 2013 tarihinden itibaren köye verilen günlük su miktarı 80 tondan 145 metreküpe çıkarılmıştır. Su 173 abonesi olan köy için yeterlidir" dediler.

"HALA İÇEMİYORUZ"

Köy sakinlerinden Hasan Ak "Küçüklüğümden beri köyün kaynak suyunu içiyorum. İZSU kaynak suyu ile şebeke suyunu karıştırıp veriyor. O yüzden hala içmeye korkuyoruz"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kim doğru söylüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN