Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şiddetin sebebi kültür eksikliği

Giriş Tarihi: 9.7.2013

İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Nuri Dilek, "Bazılarımız, doktoru veya hemşireyi döversem daha iyi hizmet alırım diye düşünüyor ama yok böyle bir şey. Döverek doktoru daha iyi çalıştırabilirler mi?" dedi

Sağlık Bakanlığı İzmir Kamu Hastaneleri Kurumu, İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Nuri Dilek, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti değerlendirdi. Dilek, "İnsanlarımız, doktoru veya hemşireyi döversem daha iyi hizmet alırım gibi düşünüyor ama yok böyle bir şey. Döverek sizi daha iyi çalıştırabilirler mi? Bunun sebebi kültür eksikliğidir" dedi. Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'ne konuk olan Dilek, yazıişleri ekibimizin sorularını yanıtladı.
Randevu sisteminin etkileri nasıl oldu? Kaliteyi arttırdı mı?
Mutlaka faydalar sağladı. Ben, burada Ankara'daki bir hastaneden randevu alabiliyorum. Daha önce herkes kendi hastanesinden randevu alabiliyordu. Şimdi istediğiniz yerden randevu alabiliyorsunuz. Bu harika bir şey. Tek numara olduğu için, telefonu kaldırıyorsunuz istediğiniz hastaneden istediğiniz doktordan randevu alıyorsunuz.
Acil servisler yeterli mi?
Buca Devlet Hastanesi, 400 yataklı bir hastane. 250 metrekarelik bir acil servisi var. Hasta sayısı Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acil servisi kadar. Atatürk'ün acil servisi 5 bin metrekare, yılda 205 bin hasta bakılıyor, Buca Devlet Hastanesi'nin acil servisinde 197 bin hasta bakılıyor. Şimdi biz burayı genişletelim dedik. Önünde 4-5 tane tescil edilmiş çam ağacı var, kesilemiyor. Halbuki o ağaçların olduğu yeri bıraksalar hemen genişleme yapabileceğiz. Fidan gibi gençler, burada ölüp gideceğine üç tane çamı kesmenin ya da yer değiştirmenin ne zararı var.

HASTA KİLİTLEME BİTİYOR

Yeni projeler nelerdir?
Yedi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) açacağız. Bu Sağlık Bakanlığı'nın bir politikası. Şimdilik biri Menemen'de biri Buca'da, toplam İzmir'de 2 tane açıldı. Geri kalan 5'ini de açacağız. Daha sonra 2 merkez daha da açacağız. Buranın görevi şu; Eğer ruhsal problem yaşayan şizofren, kişilik bozukluğu yaşayan hastalarımız varsa evimizde, bir yere giderken kilitleyip gidiyoruz, belki de bağlıyoruz, Zincirlenen ve bunlardan medyatik olanları da hatırlarsanız. Bu hastaların hepsi bir insana bağımlı. Bu merkezde gün içerisinde onları ağırlıyoruz.
Türkiye genelinde ilk kez yapılması planlanan projeler var mı?
Kozmotoloji Merkezi projemiz var. Türkiye genelindeki kamu kurumlarında böyle hizmet veren bir yer yok. Konak'taki kapanan doğum evinin içerisinde yer ayırdık. Kozmotoloji, İzmir'e yakışır diye düşünüyoruz. Bu iş, merdiven altlarında yapılıyor, bunu sağlıklı bir ortama çekmek lazım. Bu birime sadece kızların değil erkeklerin de ihtiyacı var. Yağ, botoks, dermatoloji ile ilgili hizmet verecek. Merdiven altından çıkarak, akademik ortama taşınacak.
Türkiye'de sağlık ucuz mu?
Tabi ki ucuz. İngiltere'den bir gözlük reçetesi alacaksanız, Türkiye'ye gelip alıp gitmeniz ve 1 hafta da tatil yapmanız daha ucuza geliyor. Saç ekimi falan çok daha ucuz. İngiltere'de bir dönem hastanede çalıştım. Tanıdığım fıtık ameliyatı olacaktı. 10 ay sonraya ameliyat için gün vermişler. Geldi "Yardımcı olabilir misin?" dedi. Gittim, hocaya anlattım durumu "Ameliyatı biraz öne alamaz mıyız?" dedim. "Tabi ki 1000 pound yatırın yapalım" dedi. Ben de gittim "Sen, 500 poundu cebine koy 1 hafta tatil yap sonra da Türkiye'de ameliyatını ol, gel" dedim. Türkiye'de 0-18 yaş arası sağlık hizmetleri ve ilaç ta ücretsiz. Bence çok gurur verici bir şey.
Sağlıkla ilgili soysal projeler var mı?
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın şöyle bir uygulaması var. Vatandaşlardan arzu eden isteyenlere hasta bakım eğitimi veriyorlar. Bu kişilere ayda 700 TL ödeniyor. Sonra üç hastayı bu kişilere bağlıyorlar. Hergün bu hastaları geziyorlar. Çok güzel bir proje.
Obezite geleceği tehdit ediyor nasıl tedavi edilir?
Obezite sosyal bir problem. Mesela Avustralya'nın ve ABD'nin 3'te 1'i obez. Türkiye'de obez görünüyor. Bizde bir laf var "Göbeksiz erkek balkonsuz eve benzer. Obezite bütün hastalıkları tetikliyor. Çözüm eğitim, okullarda obezite ile ilgili öğrenciler bilinçlendirilmeli.
Sağlık çalışanlarına karşı şiddetin sebebi nedir?
İnsanlarımız, doktoru veya hemşireyi döversem daha iyi hizmet alırım gibi düşünüyor ama yok böyle bir şey. Döverek sizi daha iyi çalıştırabilirler mi? Bunun sebebi kültür eksikliğidir, toplumsal bozukluk değildir. Bu olaylar medyada ne kadar çok çıkarsa o kadar tetikliyor. Sakarya'da acil servis çok sıkıntılı bir yer, günde 1000-1500 hasta gelir her gün, 5-6 hekim var. Ben de orada dekanlık yaptım, birgün hasta geldi şikayete. Nasıl kızmış, "Doktor bey sizi öldürdük, bıçakladık, dövdük, hala aklınız başınıza gelmedi" dedi. Bu şekilde bir yere varamayız.
Acil servislerin sıkıntıları nelerdir?
Taciz olayları acil serviste çok fazla oluyor. Acile gelen 3 hastadan 1'i acil değil. Tabloyu daha net ortaya koymak gerekirse acile gelen hastaların yüzde 84'ü acil vaka olmayan hastanelerimiz var. Ama yumuşatıyoruz, yüzde 35-40 diyoruz bu rakamı. Bu oranın bu kadar yüksek olmasının iki nedeni var. Birincisi, gündüz işini halledemiyor gece gideyim diyor. İkinci neden ise ücretsiz olması. O yüzden acillerde yeşil alan, sarı alan, kırmızı alan oluşturuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddetin sebebi kültür eksikliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN