Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazan'da pazar ucuz

İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen, "Ramazan enflasyonu diyenlere inat pazarcılarımız halkımıza ucuz ve kaliteli ürünler satmaya devam edecek" dedi

Giriş Tarihi: 11.7.2013
İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen, Ramazan ayında bazı ürünlerdeki fiyat artışı olup olmayacağı konusunda net konuştu. Erişen, "Her zaman olduğu gibi halkımız Ramazan ayında da gönül rahatlığı ile pazarlardan alışveriş yapabilir. Ramazan enflasyonu diyenlere inat pazarcılarımız halkımıza ucuz ve kaliteli ürünler satmaya devam edecek" dedi. Erişen Egeli Sabah'ın sorularını yanıtladı.
Odanızda kaç üye var?
5 bin civarında odamıza kayıtlı üyemiz vardı. Ancak son yasal düzenlemelerin ardından esnafımızdan bazılarının vergi dairelerinen kayıtları silindi. Mecburen odadan da sicilleri silindi. 1400 civarında arkadaşımızın bu şekilde kayıtları silindi. Günümüzdeki üye sayımız 3 bin 600 civarında. Ancak kayıtları silinen arkadaşlarda konunun farkına varıp, yeniden kayıt yaptırmaya başladılar. Biz oda olarak pazarcı esnafımızın her zaman yanında olduk, bundan sonrada esnafımız için çalışmaya devam edeceğiz.
Ramazan ayında pazarlardaki fiyatlar nasıl oluşuyor? Ürün fiyatlarında artış var mı?
Pazarcı esnafı hiçbir zaman pahalı mal satmak istemez. Malını ucuzlatmak ister. Hele hele böylesine önemli ve kutsal bir ayda esnafımız fiyatları yükseltmek değil, tam tersine aşağıya indirecektir. Halkımız gönül rahatlığıyla pazarlara gidip en ucuz ve en kaliteli ürünleri alabilirler. Ramazan enflasyonu diyenlere inat pazarcılarımız halkımıza ucuz ve kaliteli ürünler satmaya devam edecek. Fırsatçı davrananları ise Allah'la başbaşa bırakmayı tercih ediyorum.
İzmir genelindeki pazarcı esnafı ve pazar yeri sayısı hakkında bilgi verir misiniz?
İzmir genelinde 154 pazar yeri tespit ettik. Biz bir ihtisas odasıyız. Tabii ki karma odalara kayıt olan pazarcı arkadaşlarımız da var. Bu karma odalara kayıt olan arkadaşlarımızla birlikte İzmir'de 18 bin ile 20 bin arasında pazarcı esnafımız var. Ayrıca her bir pazarcı esnafımızın yanında en az 1 kişinin çalıştığını hesap ettiğinizde bu rakam 40 binleri buluyor.
Pazarlara ve pazarcılara yönelik yeni çıkartılan kanun ve yönetmelik sizleri nasıl etkiledi?
Hal Yasası olarak da bilinen, sebze ve meyve ticaretine yeni kurallar getiren yasanın olumlu yönleri de olumsuz yönleri de var. Ancak şunu belirtmek isterim, bu kanun hazırlanırken işin içindeki kişilere yani biz pazarcı esnafına sorulmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan'da pazar ucuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN