Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HÜLYA DİNÇEL: Malatya'da eğitim hamleleri

Giriş Tarihi: 12.7.2013
Sevgili okurlarım geçenlerde bir kaç kez bağlı bulunduğum Besa Eğitim Kurumu'nun eğitmeni olarak eğitim vermek üzere Malatya ilimize gittim. Malatya gerçekten müthiş bir şehir. Çok ama çok sevdim Malatya'yı ve Malatyalılar'ı... Hele de yemeklerini, hele de yemeklerini. Birkaç kilo almadan İzmir'e dönmek mümkün olmadı. Vallahi her Malatya eğitimi bana 3 kilogram hediye etti. O kayısılara doyum olur mu ?Ahhh ahhh ! Bir eğitim çıksa kayısı zamanı diye can atıyorum. Malatya Müftülüğü Kalkınma Ajansı ile iş birliği yapmış. Vaaz veren din görevlileri ve vaizeler diksiyon eğitimine alındılar. Ben de söz konusu eğitimin eğitmeniydim! Yaklaşık kırk sekiz din görevlisi ve üç vaaze katıldı programa. Çok ama çok ilgili bir kitle ile karşı karşıya kaldım. Soru soran ve sorgulayan insanların oluşturduğu eğitimler çok zevkli oluyor. Hiç bir katılımcı tek bir dersi dahi kaçırmadı. Kadınlar ayrıca kendi çalışma alanlarında aile içi iletişim eğitimi talebinde bulundular. Ben de memnuniyetle istenilenleri yerine getirdim. Eğitim talebinde bulunana hiç hayır denilebilinir mi? Her bir kadına eğitim için dokunmak kadar mutluluk verici bir durum olamaz. O arada dinleyicilerimden biri; Suriye'de tüm ailesini kaybetmiş bir kızımızdı. Türkçe öğrenmek için özel bir çaba gösteriyordu. Hayırsever bir aileye tesadüflerle ulaşmış ve sahiplenilmişti. Savaş acıları bitmez tükenmez. Ramazan ayı dostlukların , kardeşliklerin pekiştiği, paylaşımların dorukta olduğu, küslüklerin sonlandığı yaşamın bize sunduğu özel bir ay. Bu süreçte konuşmalarımız, iletişimimiz arınmış, hoş görü ve sevgiyle taçlanmış olmalı! Camilerde yapılan konuşmalarda insani ilişkilerle, dostluğun, kardeşliğin pekiştirildiği sözcüklerle ilerlemeli!

KELİMELERİN ÖNEMİ

Ben Malatya'da eğitim sürecinde Türkçe'yi doğru ve düzgün konuşmanın önemini ve kurallarını anlatırken seçilen kelimelerin de önemini her fırsatta vurguladım. Dil ile düğümlenen, diş ile çözülmez. Kaşgarlı Mahmut, İnsan dilinin altında gizlidir. Hadis-i Şerif Kullanıldıkça keskinleşen tek alet dildir. Washington Irwing. Söz ok gibidir. Senden çıktı mı, artık sen ona değil, o sana hakim olur. Imam-ı Şafii. Tatlı dil, her kapıyı açan sihirli bir anahtardır. Montaigne. Tatlı dili olanların dostları her gün biraz daha artar. Hz.Ali r.a. Demiş ünlü bilgeler...

"DİLİN KEMİĞİ OLUR"
Ve hatta çok da ünlü bir atasözü vardır, malum, "dilin kemiği olmaz"ı "dilin kemiği" de olur a çevirmek lazım! Eğer bu geniş zengin yelpaze de iç içe kucak kucağa, el ele yaşamaksa hedefimiz. Anaların yüreklerinin yanmaması için. Evlatlarımıza yaşanılır bir dünya bırakmak için. Dil yarası açılmamalı... Hiç yara almamalı yaşam... Bu noktada din adamlarına da ağır görevler düşüyor. Umarım aktarımlarımla, eğitim bir araya gelince zaten asli durumları meslek olarak da hoşgörü ve iyiliği , dürüstlüğü ilke edinmesinden dolayı insanlara dilin özüyle ulaşır din görevlilerimiz. Sağlıklı iletişim, seçilen sözcükler, doğru ses ve vurgular konuşmada çok önemli değil mi sevgili okurlarım. Sizlere huzurlu Ramazanlar ve dil yarası almayacağınız güzel günler dilerim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HÜLYA DİNÇEL: Malatya'da eğitim hamleleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN