Mağdurları kandırıyorlar

Balçova Belediye Başkanı Çalkaya, Kocaoğlu'nun aracının arsa mağdurları tarafından yumruklanması üzerine yaptığı açıklamada, "Bu işi çözen Kocaoğlu'na haksızlık yapılıyor. Avukatlar kışkırtıyor" dedi

Giriş Tarihi: 12.7.2013
İzmir Büyükşehir Belediye Sarayı önünde Balçova Arsa Mağdurları Derneği üyeleri ile ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu arasında önceki gün yaşanan tartışma üzerine Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya bir açıklama yaptı. Yerel bir televizyon kanalına konuk olan Çalkaya, Başkan Kocaoğlu'na haksızlık yapıldığını söyledi, "Arsa mağdurları, avukatları tarafından kışkırtılıyor. Uzun yıllardır bir türlü çözülemeyen sorun çözüme kavuşmuştur" dedi. Çalkaya, seçim öncesi birtakım güçlerin devreye girerek bu işi siyaset mecrasına çekmeye çalıştıklarını da öne sürdü. "Vatandaşlarımızı sıkıntıya sokan, asılsız ve ayakları yere basmayan iddialar var" diyen Başkan Çalkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Olayın temelinde, darbe döneminde el konulan bazı evrakların kaybolması yatıyor. Bu insanlar 38 yıldır, 40 yıldır mağdur. Bu işin siyasetle kesinlikle bir ilgisi yok. Ben seçimle göreve gelmeden önce de bir ekip kurarak 'Bu işi kesinlikle çözeceğim' diye söz verdim. Benim için 'Holdinglerle görüştüğü kadar bizimle görüşmüyor' dediler. Ben o avukat arkadaşla en az 20 kere görüştüm. Bu alanın zemin etütlerinin tamamını İzmir Büyükşehir Belediyesi yaptırdı. Bir kere arazi dört dere yatağının kesiştiği engebeli ve derin bir arazi. Zamanında bu zemin etütleri Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na götürüldü ve bu alanın yapılaşmaya uygun olmadığına dair raporlar verildi. Bu iş çözüldü. O alana 1,6 emsalli 1800 tapuya karşılık 2 bin 200 konut yapılabilecek imar hakkı verildi." Sorunun çözümü için 5 yıl boyunca çalıştıklarını kaydeden Çalkaya, avukat Mustafa Kemal Turan'ı da eleştirerek "Bu işte en büyük emek Aziz Bey'in. Dün hak etmediği bir şekilde hırpalandı. Eksiklikleri olmasına rağmen, yasalar çerçevesinde 30 yıllık sorunu çözen bir insana karşı birileri kışkırtılıyor. Avukat, 'Başka yerlere 3 emsal verildi' diyor, ama bahsettiği bölge Burhan Özfatura döneminde 2,5 emsal ile yürürlüğe girdi ve askı süresinde hiçbir itiraz gelmedi. O avukat o konuyu benden daha iyi biliyor. O bölgedeki insanların holdingle alış verişini yapan da o. Bunları bile bile, Ramazan ayında oruçlu oruçlu insanlara yalan söylüyor" dedi.

'KARŞILIĞI KESİNLİKLE BU OLMAMALIYDI'
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 1970'li yıllarda Balçova Belediyesi tarafından imar planı yapılmadan kadastral parsel üzerinden satılan arsaları kapsayan bölgede, mağdurlar lehine tüm şartları zorlayarak ellerinden geleni yaptıklarını söyledi, "1980 darbesinden bu yana devam eden, kimsenin çözmek için elini bile uzatmadığı bir sorun karşısında; vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek için büyük gayretler ve uğraşlarla çalışmaları bu aşamaya getirdikten sonra, konunun başka yerlere çekilmeye çalışılması üzüntü vericidir. 30 yıldır kent gündeminde yer alan Balçova Arsa Mağdurları'nın sorunlarını çözebilmek için harcadığımız yoğun mesai ve samimi çabalarımızın karşılığı, yaşadığımız provokasyon olmamalıydı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mağdurları kandırıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN