Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adaylık yarışı kızıştı

SONAR'ın İzmir'de 3 bin 26 kişiyle yaptığı araştırmada Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Aziz Kocaoğlu'nun ardından ikinci oldu

Giriş Tarihi: 15.7.2013
Türkiye'nin saygın araştırma şirketlerinden SONAR'ın İzmir'de 3 bin 26 kişiyle gerçekleştirdiği siyasi eğilim anketi, sadece kentte değil Ankara'da, CHP Genel Merkezi'nde de yankı uyandırdı. Tartışmalar özellikle CHP'li seçmenlere yöneltilen, 'Dört isimden hangisine oy verirsiniz?' sorusunda Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan'ın, mevcut Başkan Aziz Kocaoğlu'nun hemen ardında yer alması, Konak ve Karşıyaka belediye başkanlarını da geride bırakması üzerine yoğunlaştı. SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı, "Hüseyin Aslan henüz adayım dememiş biri. Buna rağmen ismi belediye başkanları ile başa baş durumda. Bu gerçekten dikkate değer durum" dedi. 'İzmir İli Hizmet, Beklentiler ve Siyasi Eğilimler Araştırması' başlığında altında gerçekleştirilen çalışmada çarpıcı sorular yer alıyor. Ankette ilk olarak İzmirlilere 'İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayının bağlı olduğu parti mi yoksa kendisi mi önemlidir' diye soruluyor. Soruya yüzde 37 'Kişiliği önemlidir' derken 'Hayır Partisi önemlidir' diyenlerin sayısı yüzde 18 olarak şekilleniyor.

KENTİL OLMASI ÖNEMLİ
İzmirlilere 'Adayların hangi görevlerde bulunmuş olmalarını isterdiniz' sorusu da soruluyor. Genel kanaat 'İzmirli' olması üzerine şekilleniyor. Anketin can alıcı bir diğer bölümü de 'İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda kimi görmek istersiniz' sorusu ile şekilleniyor. 3 bin 26 kişiye 'Aziz Kocaoğlu, 'Hüseyin Aslan, 'Hakan Tartan' ve 'Cevat Durak'ın isimleri belirtiliyor, bu isimlerden hangilerine oy verip vermeyeceklerini söylemeleri isteniyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'na oy verebileceklerini belirtenler yüzde 85.4, Aslan'ı tercih ederim diyenlerin oranı yüzde 82.8 şeklinde beliriyor. Tartan yüzde 82.1, Durak da yüzde 81.4 ile Aslan'ın ardından sıralanıyor.

"NE SİYASETÇİ NE DE BELEDİYE BAŞKANI"
Sonar Başkanı Hakan Bayrakçı, sonuçları şaşırtıcı bulduğunu belirtti. Aziz Kocaoğlu'nun diğer üç isimle yakın oranlarda olmaması gerektiğini kaydeden Bayrakçı, şunları söyledi: Kendisi şu an için görevinin başında. Bu pozisyonu gereği çok önde olmalıydı. Diğer üç isimden özellikle Hüseyin Aslan'a dikkat diyorum. Hem siyasetin içinde değil hem de diğerleri gibi belediye başkanlığı yapmıyor. Halkla olan diyaloğu ile kamuoyunda Hüseyin Aslan algısı yerleşmiş görünüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adaylık yarışı kızıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN