Engelliye 'diş' ayrıcalığı

Bornova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, engellilerin her türlü tedavisini genel anestezi ile yapabiliyor. Başhekim Aladağ, "Son 10 yılda ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde büyük ilerleme kaydedildi" dedi

Giriş Tarihi: 15.7.2013
Bornova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, verdiği hizmetlerle göz dolduruyor. İzmir'de ilk mesai dışı gece randevu sistemini hayata geçiren merkezde mahkumlar için özel bir poliklinik bulunuyor. Diş çekimi, dolgu, kanal tedavisi, implant gibi her türlü derde deva olan merkez, engellilere yönelik başlattığı yeni uygulama ile tüm Ege Bölgesi'ne hizmet veriyor. Ağız ve diş sağlığında ciddi zorluklar çeken engelliler için Alsancak Devlet Hastanesi ile protokol imzalayan Bornova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, engellilerin her türlü diş tedavisini genel anestezi altında gerçekleştirebiliyor. Bornova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Esra Aladağ, son 10 yılda sağlıkta dönüşüm projesi içinde ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin büyük ilerleme kaydettiğini belirterek şöyle dedi: "2 Kasım 2012 tarihinden itibaren de Türkiye Kamu Hastaneler birliği çatısı altında hizmetimiz devam ediyor. Bornova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak İzmir ili Kamu Hastaneler Grubu Kuzey Bölgesi'nde hizmet veriyoruz. Bize bağlı iki poliklinik bulunuyor. Biri Bornova Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi'nde 12 diş hekimi ile hizmet veriyor. Gaziemir Semt Polikliniği de şu anda bize bağlı. İlerleyen günlerde Güney Bölgesi'ne devreceğiz. Merkezimize polikliniklerimiz dahil olmak üzere günde yaklaşık 700 hasta başvuruyor. Merkezimize bizzat gelen hastaların yanı sıra vatandaşlarımız, Hasta Randevu Sistemi Alo 182'den de bize başvurabiliyorlar. Hiçbir şekilde beklemeden, hekimlerini seçerek diş tedavilerini yaptırabiliyorlar" dedi. Diş tedavisinde hastaların sosyal güvenceden faydalanabildiklerine işaret eden Aladağ, "Diş çekimi, dolgu, diş taşı temizliği, kanal tedavisi hiçbir ücret alınmadan yapılabiliyor. Protez için ise çok az bir katkı payı alınıyor. Örneğin porselen kaplama bir diş yaptırmak için emekli olan birisi 8.5 lira, çalışan hasta ise 18.5 lira diş başına katkı payı ödüyor. Ucuz ve kalite standartlarında hizmet alan hastalarımız merkezimizden mutlu ayrılıyor. Önümüzdeki süreçte diş beyazlatma gibi estetik uygulamalar da SGK kapsamına girerek başlatılacak" diye konuştu.

MAHKUMA POLİKLİNİK

Merkezin daha iyi hizmet verebilmesi için yeni bir sterilizasyon ünitesi kurduklarını anlatan Aladağ, röntgen biriminin de yenilendiğini ifade etti. İzmir bir ilke imza attıklarını belirten Aladağ, "Türkiye'de ilklerden biri olan mahkum hastaların bakılabileceği tamamen onların yönetmeliklerine uygun bir Mahkum Polikliniği oluşturuldu" bilgisini verdi. Merkezde her türlü teknik donanım ve cihazların mevcut olduğunu dile getiren Aladağ, evde bakım hizmeti de verdiklerini ve 7 gün 24 saat nöbet sistemi ile hastalara yardımcı olmayı sürdürdüklerini söyledi. İmplant tedavisi de yaptıklarını belirten Başhekim Esra Aladağ, en önemli projelerinden birinin ise engelli hastalara tedavi imkanı sunmak olduğunu ifade etti.

PROTOKOL İMZALADIK
"2013 yılında Alsancak Devlet Hastanesi ile engelli hastaların ağız ve diş sağlığına yönelik tedavilerini yapmaya yönelik bir protokol imzaladık. Protokol kapsamında genel anestezi altında engelli vatandaşlarımızın diş tedavilerini yapıyoruz. Ege Bölgesi genelindeki tüm engelli vatandaşlarımıza diş tedavisi hizmet verebiliyoruz. Çünkü engelli vatandaşlarımızın tedavisinde bazen sorunlar yaşanabiliyor. O yüzden haftanın bir günü doktorlarımızı Alsancak Devlet Hastanesi'ne gönderiyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelliye 'diş' ayrıcalığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN