Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Selçuk'ta denize sıfır 200 bin metre kare yeşil alan

Selçuk Belediyesi yürüttüğü planlama çalışmaları ile Pamucak Sahili'nde denize sıfır 200 bin metrekare yeşil alanı Selçuk halkına kazandırdı.

Giriş Tarihi: 15.7.2013 17:20
Öte yandan Şirince'de bulunan St. John Kilisesi için kamulaştırma kararı ve ilçedeki caddelerin isimlerinin sokak olarak değiştirilmesine karar verildi.Toplanan belediye meclisinde, Pamucak'ta Selçuk halkı tarafından Tatlısu olarak bilinen bölgedeki köprüden Princess Otel'e kadar olan yolun batısında kalan alan ile Segaş ve Dereli tesislerini kapsayan bölge Selçuk Belediyesi'nin girişimleri ile imar planlarına yeşil olan olarak kaydedildi.

İlgili tüm kurum ve kuruluşlarca da onaylanan bu düzenleme sayesinde o bölgede yeşil alan olabilecek ve yola terk edilebilecek alanın miktarı yüzde 13'ten yüzde 41'e ulaşmış oldu. Bu planın yürürlüğe girdiğini söyleyen Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür 'Bu alanları Selçuk halkına yeşil alan olarak kazandırabilmek için belediye olarak uzun soluklu çalışmalar yaptık. Planımız ilgili kurumlarca onaylandı ve yürürlüğe girdi. Şimdi bu plana göre oradaki bütün tapular iptal ediliyor ve orada yeniden tapulamalar yapılacak.

Dereli tesislerinin arkasındaki yolla deniz arasında kalan bölgede 129 bin metrekare, daha önceden alınan 5 bin metre kare yeşil alanımızla 134 bin metre kareye çıkıyor. Sürmeli Otel ile Aqua Fantasy arasında ve Aqua Fantasy ile Princess otel arasında yer alan yeşil alanla birlikte Selçuk 200 bin metrekare denize sıfır yeşil alan kazanmış oldu. Bu belediye yürütme organımızın ve İmar Müdürlüğümüzün kente kazanımıdır. Teşekkür ediyorum. Şimdi bu bölgedeki gerekli yola terk işlemleri yapılarak tapulamalar yapılacak' diye konuştu.

Ayrıca 1977 yılında 49 yıllığına kullanım hakkı Selçuk Belediyesi'ne verilen ve şu anda üzerinde Dereli ve SEGAŞ tesislerinin bulunduğu alanın kullanım hakkının 16 yıl daha Selçuk Belediyesi'ne ait olduğunu hatırlatan Başkan Ülgür, belediyenin bu süre boyunca bu hakkını kullanacağını söyleyerek söz konusu kararın 16 yılın sonunda bu alanlara uygulanacağını kaydetti.

ST. JOHN KİLİSESİ İÇİN KAMULAŞTIRMA
Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Şirince'de bulunan tarihi St. John Kilisesi'ne tek ana geçişin bitişiğindeki parsel üzerinden sağlandığını belirterek, parselin kilisenin avlusu konumunda olması nedeniyle 279 ada, 1 parselin kamulaştırılmasını istedi. Başkan Ülgür, ilgili Bakanlığın yeterli ödeneklerinin olmaması nedeniyle de kamulaştırmanın Selçuk Belediyesi tarafından yapılmasını istediğini söyledi. Selçuk Belediyesi Hukuk ve İmar Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonunda Şirince Köyü'nün mahalle olarak Selçuk Belediyesi'ne bağlanacağı belirtilerek tarihi kilisenin avlusu ve müştemilatı niteliğinde bulunan ve kiliseye geçişi sağlayan özel mülke konu taşınmazın kamulaştırılması kararı alındı. Bu kamulaştırmanın kilisenin işlevinin korunmasına katkı sağlayacağı, ulaşım sorununun çözülerek tarihi yapının ziyareti için gerekli olduğu belirtilen kararda, bu alanın beş yıllık imar programında kamulaştırılacak taşınmazlar listesine alınması ve 2013 yılı yıllık yatırım ile çalışma programlarına alınarak kamulaştırılması kararı alındı.

CADDELER SOKAK OLACAK
Hukuk ve İmar Komisyonu'ndan gelen raporun değerlendirildiği mecliste ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi imar planına göre caddenin en az 17 metrelik karayolu yapısı ile bu yollar üzerindeki meydanlar olarak tanımlandığı belirtilerek ilçedeki caddelerin bu tanıma uymadığı daha çok sokak niteliğinde olduğu ifade edildi. Caddelerde İlan ve Reklam Vergisi almanın büyükşehir, sokaklarda ise Selçuk Belediyesi'nin yetkisinde olduğu ifade edilen kararda 'Bu nedenle Selçuk Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında bir yetki karmaşası yaşandığı gibi ilçemizde yaşayan vatandaşlarımız da mağdur edilmektedir' denildi. Selçuk Belediyesi Meclisi'nde cadde tanımına uymayan yerlerin adının sokak olarak değiştirilmesi için Büyük Şehir Belediyesi'ne tavsiyede bulunulması kararı alındı.

Bu karara göre, şu caddelerin ismi sokak olarak değiştirilecek: "Ahmet Sabri Aktepe Caddesi, Abuhayat Caddesi, Akıncılar Caddesi, Argenta Caddesi, Bademlik Caddesi, Barış Caddesi, Bozkır Caddesi, Cahit Tanman Caddesi, Cengiz Topel Caddesi, Eşref Arna Caddesi, Fevzi Paşa Caddesi, İnönü Caddesi, İstiklal Caddesi, Kızılay Caddesi, Kobuletti Caddesi, Lienz Caddesi, Namık Kemal Caddesi, Prof Anton Kalinger Caddesi, Rıfat Baran Caddesi, St. Jean Caddesi, Şehit Er Fikri Üyücü Caddesi, Şehit Er Semih Çakıroğlu Caddesi, Şehit Er Yüksel Özülkü Caddesi, Şehit Er.Ercüment Bozdoğan Caddesi, Şehit Komiser Murat Akançay Caddesi, Şehit Polis Metin Davaslıoğlu Caddesi, Şahabettin Dede Caddesi, Tabak Caddesi, Tahsin Başaran Caddesi, Zigburg Caddesi ve Ziya Gökalp Caddesi"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selçuk'ta denize sıfır 200 bin metre kare yeşil alan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN