Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asansörler sınıfta kaldı

TMMOB İzmir Şubesi Asansör Kontrol Merkezi, İzmir'de incelediği 10 bin asansörün yüzde 82'sinin kapısına "kırmızı etiket" yapıştırdı, kullanılamaz raporu verdi

Giriş Tarihi: 16.7.2013
İzmir'deki kayıtlı 15 bin asansörün 10 binini inceleyen Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) İzmir Şubesi Asansör Kontrol Merkezi, bu asansörlerin yüzde 82'sine "kırmızı etiket" yapıştırdı, yani kullanılamaz raporu verdi. TMMOB tarafından asansörlerin A'dan Z'ye 130 noktasında yapılan incelemerde, en çok görülen sıkıntıların başında, bir kerelik kullanılacak güvenlik sistemlerinin eksik, ya da çalışmadığı saptandı. 18 yıldır oda olarak asansörlerin yıllık kontrollerini yaptıklarını belirten TMMOB Asansör Kontrol Merkezi Müdürü ve Makine Yüksek Mühendisi Berkay Eriş, "Apartmanlarda bulunan asansörlerden, yasal olarak sorumlu olan kişiler apartman yöneticileridir. Asansör konusu hafife alınmamalı. Gıcır gıcır asansörlerin güvenlik önlemlerini kontrol ettiğinizde eksikler ortaya çıkıyor. Arabada nasıl hava yastığı 1 kere lazım oluyorsa asansör içinde güvenlik amaçlı tek sefer kullanılacak sistemler var. Belediyelerin hemen bu tip asansörleri kontrol edip eksikleri varsa asansörü kullanıma kapatması gerekiyor ama ne yazık ki belediyeler işi yavaştan alıyor" dedi.

"HEMEN KAPATILMALI"
İzmir'de bulunan 15 bin asansörün 10 bini, TMMOB İzmir Şubesi tarafından denetleniyor. Kayıtlı 10 bin asansörün, yıllık zorunlu kontrolleri sırasında TMMOB Asansör Kontrol Merkezi'nin asansörlerin 130 noktasında yaptığı incelemeden yüzde 82'si kırmızı etiket, yani geçemez raporu aldı. Yapılan yıllık kontrollerin, asansörün etrafındaki insanların, asansörün içerisindeki kullanıcının ve asansörün bakımını yapacak olan yetkililerin güvenliği için olduğunu belirten Makine Yüksek Mühendisi Berkay Eriş, "Her asansörün aylık bakımları yapılmalı. Biz 18 yıldır oda olarak kontrollerimizi yapıyoruz. En büyük risk oluşturan etkenlerin başında asansörlerin kapı kilitleri, kaçak elektrik akımı, halat kopması geliyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asansörler sınıfta kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN