HÜLYA DİNÇEL: Kitaplıklarımıza ışık olun

Giriş Tarihi: 17.7.2013
Okur İletisi: Egeli Sabah yazarı Gazeteci Hülya Dinçel dostumuzun, 'Yurttaş Hülya Köşesi'nin katkılarıyla 34. kitaplığımızı Kınık Yayakent'te Çarşı Camisi'nde açtık. 485 kitaplı yerimizi, önümüzdeki günlerde 50-100 arasında bilim ve sanat dergisiyle de zenginleştireceğiz. Recai Şeyhoğlu: 0507 741 85 88 Bu gün yazıma okur iletisi ile başlamamın nedeni kitap ve kütüphane... Kitap bence dünyaya açılan hayat iksiri sunan bir pencere. Okuma yazma öğrenir öğrenmez, kitap okumaya başladım. 'Ali topu tut' sonrası hemen 'Ayşegül ' serisi ve çocuk klasikleri geldi. Ben şanslıydım. Rahmetli anneannem Atatürk'ün kendisinin 'Yeni Alfabe' yi öğrettiği 10 öğretmenden biriydi ve benim ilkokul öğretmenimdi. Babam öğretim üyesi, halalarımın hepsi öğretmen, hal böyle olunca ve geniş aile çerçevesinde ilerleyen yaşam tarzı benimsenince evde herkes kitap okurdu! Akbaba Dergisi, Hayat Dergisi, resimli bilgi anımsadığım sürekli yayınlardı. Yani anlatmak istediğim evimiz, ekmekle birlikte her sabah gazete de alınan evlerden biriydi. Okuma sevgisi, evlat sevgisine eşti! Kitaplar ve kütüphaneler yaşama ışık tutan unsurlardır bence. Bu ışığın tanıdığım en büyük süvarisi de Recai Şeyoğlu kardeşimiz. Kınık'tan bir cami görevlisi okurumun bana başvurusu olmuştu. Sağolsun Recai Şeyoğlu hemen kolları sıvadı ve güzel bir kütüphanemiz daha oldu. Sen çok yaşa Recai! Evdeki kitaplarınızı dostuma emanet ederseniz yeni kitaplıklarımıza siz de ışık olursunuz sevgili okurlarım. Çünkü kitap ve kütüphaneler hayattır. Bu hayatın içine hep birlikte gezinelim.

TARİHÇESİ VE GELİŞİMİ

Okur ve araştırmacılar tarafından kullanılmak üzere oluşturulmuş kitap koleksiyonu barındıran mekan ya da yapıdır. Bugün kütüphanelerde kitapların yanı sıra süreli yayın, film, diya, ses kaydı, teyp bandı vb. gibi düşünce ve sanat ürünlerine de yer verilmektedir. Kütüphanelerin kökeni, kayıt tutma uygulamasına dayanır. Daha İsa'dan önce (İ.Ö.) 3. bin yılda, Babil kenti Nippur'da kil tabletlerdeki kayıtların bir tapınakta saklandığı bilinmektedir. İlk kütüphaneler, Eski Yunanda İ.Ö. 4. Yüzyılda tapınaklarda ve felsefe okullarında oluşturulan kitap depolarıydı. Aristotelesin kütüphanesi, İskenderiye Kütüphanesi, Pergamon (Bergama) Kütüphanesi, Romadaki Bibliotheca Ulpia l.Constantinusun İstanbul'da 4. Yüzyılda kurduğu İmparatorluk Kütüphanesi, ilk çağların en önemli kütüphaneleriydi. Rönesansla birlikte başlayan bazı toplumsal değişmeler, kütüphanelerin büyüklük ve işlevini önemli ölçüde etkiledi. 1800'de Washington, D.C.de Kongre Kitaplığı açıldı. 1602de Oxford'da, 1683te de Harvvard'da üniversite kütüphaneleri kuruldu. Kütüphaneler eski çağlardan beri insanlığın hizmetindedir. Eldeki bilgilere göre ilk kütüphane, Asurlular zamanında kurulmuştur. Osmanlı imparatorluğu döneminde de kitaba ve kütüphaneye önem verilirdi. O dönemden zamanımıza kadar gelen büyük kütüphaneler vardır.

6 MİLYON KİTAP

Yurdumuzun belli başlı büyük kütüphaneleri şunlardır : İstanbul'da Süleymaniye ve Beyazıt Devlet Kütüphaneleri. Ankara'da Millî Kütüphane, Millet Meclisi Kütüphanesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kütüphaneleridir. Bunlardan Millî Kütüphane, 15 Nisan 1946 tarihinde kuruldu. Açılış tarihinde içinde iki kitap bulunan bu kütüphanemizde bugün 620 bin kitap vardır. Kütüphanelerimizdeki kitap sayısı yaklaşık 6 milyon kadardır.Günümüz de de kitabın yararlarının anlaşılması ve sayılarının çoğalması sonucu kitaplıklar oluştu. Kitaplıkların gelişmesi ile kütüphaneler meydana geldi. Herkesin yararlanması okuması, başvurması için oluşturuldu kütüphaneler! Millî Eğitim Bakanlığı, Mart ayının son pazartesi günü başlayan haftanın Kütüphane Haftası olarak değerlendirilmesini kararlaştırmıştır. Hafta süresince kütüphanenin önemi anlatılır. Halk, kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirilir. Okullarımızda kütüphanenin yararlarından söz edilir. Kütüphanelerde uyulması gerekli kurallar öğretilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HÜLYA DİNÇEL: Kitaplıklarımıza ışık olun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN