Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pamucak'a 200 bin metrekarelik park

Selçuk Belediyesi'nin yürüttüğü planlama çalışması ile Pamucak Sahili'nde denize sıfır 200 bin metrekare yeşil alan halka kazandırıldı

Giriş Tarihi: 17.7.2013
Pamucak'ta Selçuk halkı tarafından Tatlısu olarak bilinen bölgedeki köprüden Princess Otel'e kadar olan yolun batısında kalan alan ile Segaş ve Dereli tesislerini kapsayan bölge Selçuk Belediyesi'nin girişimleri ile imar planlarına yeşil olan olarak kaydedildi. İlgili tüm kurum ve kuruluşlarca da onaylanan bu düzenleme sayesinde o bölgede yeşil alan olabilecek ve yola terkedilebilecek alanın miktarı yüzde 13'ten yüzde 41'e ulaşmış oldu. Bu planın yürürlüğe girdiğini belirten Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür şöyle konuştu: "Bu alanları Selçuk halkına yeşil alan olarak kazandırabilmek için belediye olarak uzun soluklu çalışmalar yaptık. Planımız ilgili kurumlarca onaylandı ve yürürlüğe girdi. Şimdi bu plana göre oradaki bütün tapular iptal ediliyor ve orada yeniden tapulamalar yapılacak. Dereli tesislerinin arkasındaki yolla deniz arasında kalan bölgede 129 bin metrekare, daha önceden alınan bir 5 bin metre kare yeşil alanımızla 134 bin metre kareye çıkıyor. Sürmeli Otel ile Aqua Fantasy arasında ve Aqua Fantasy ile Princess Otel arasında yer alan yeşil alanla birlikte Selçuk 200 bin metrekarelik denize sıfır yeşil alan kazanmış oldu. Bu belediye yürütme organımızın ve İmar Müdürlüğü'müzün kente kazanımıdır. Teşekkür ediyorum. Şimdi bu bölgedeki gerekli yola terk işlemleri yapılarak tapulamalar yapılacak" diye konuştu. Başkan Ülgür ayrıca 1977 yılında 49 yıllığına kullanım hakkı Selçuk Belediyesi'ne verilen ve şu anda üzerinde Dereli ve Segaş tesislerinin bulunduğu alanın kullanım hakkının 16 yıl daha Selçuk Belediyesi'ne ait olduğunu ve belediyenin bu süre boyunca bu hakkını kullanacağını belirtti.

KİLİSEYE KAMULAŞTIRMA
Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Şirince'de bulunan tarihi St. John Kilisesi'ne tek ana geçişin, bitişiğindeki parsel üzerinden sağlandığını belirterek, parselin kilisenin avlusu konumunda olması nedeniyle 279 ada, 1 parselin kamulaştırılmasını istedi. Bakanlık yeterli ödeneklerinin olmamsı nedeniyle de kamulaştırmanın Selçuk Belediyesi tarafından yapılmasını istedi. Şirince Köyü'nün mahalle olarak Selçuk Belediyesi'ne bağlanacağı belirtilerek tarihi kilisenin avlusu ve müştemilatı niteliğinde bulunan ve kiliseye geçişi sağlayan özel mülke konu taşınmazın kamulaştırılması kararı alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pamucak'a 200 bin metrekarelik park
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN