Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yükselen değer İYTE

Giriş Tarihi: 17.7.2013

İYTE Rektörü Prof. Dr. Güden, "İYTE 2013 yılında, en girişimci ve yenilikçi üniversiteler sıralamasında birçok köklü üniversiteyi geride bıraktı altıncı sırada yer aldı" dedi

İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden ve üniversitenin kampüsünde yer alan Teknopark'ın Genel Koordinatörü Dr. Emrah Tomur, Egeli Sabah'a özel açıklamalar yaptılar. Güden, "TÜBİ- TAK'ın öncülüğünde hazırlanan 'Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi' açıklandı. Türkiye'de ilk kez geçtiğimiz yıl hazırlanan "Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi"nde İYTE 2013 yılında, en girişimci ve yenilikçi üniversiteler sıralamasında birçok köklü üniversiteyi geride bırakarak 6'ncı sırada yer aldı. Listedeki 50 üniversite arasında ODTÜ, Sabancı ve Bilkent Üniversitesi ilk 3 sırada yer alırken, 2012 yılında 58 puanla listede 7'nci sırada olan İYTE, bu yıl listede puanını 68'e yükselterek 6'ncı sıraya çıktı. İYTE, henüz 20 yaşında olmasına rağmen birçok köklü üniversitenin önünde yer aldı" dedi. İYTE'den bu yıl doktora ve master programlarında lisansüstü eğitim alan 66 ve 250 lisans eğitimi alan öğrencinin mezun olduğunu belirten Rektör Mustafa Güden, 2013- 2014 eğitim döneminde üniversiteye 450 yeni lisans öğrencisi, 200'ü de lisansüstü olmak üzere 650 civarında yeni öğrencinin kayıt yaptırmasını beklediklerini söyledi. Üniversitede lisans ve lisansüstü eğitim gören öğrencilerin sayısını eşitlemeyi hedeflediğini kaydeden Güden, "Önümüzdeki yıl lisansüstü eğitimde 1200, lisansta ise 2 bin 500 civarı öğrencimiz olacak. Lisansüstü öğrenci sayımız her yıl ortalama yüzde 15 oranında artıyor. Geçen yıl 1000 olan lisansüstü öğrenci sayımız bu sene 1200'e çıkacak. Böylece oransal olarak lisansüstü ve lisans eğitim alan öğrencilerin oranı 1'e 2'ye yükselmiş olacak" diye konuştu. Prof. Güden, İYTE'de tüm bilimlerde eğitimin İngilizce yapıldığına işaret ederek şöyle konuştu: "Yurtdışı eğitim programlarına katılmakta öğrencilerimiz bir sıkıntı çekmiyorlar. Bizi diğer üniversitelerden ayıran en önemli farklardan biri ise, bünyemizde kurulu bulunan teknopark. Bizim öğrenciler 3. ve 4. sınıfta teknoparkımızda çalışabiliyorlar, şirketlerde yer alabiliyorlar. Şu anda örneğin TTNET Kuluçka Merkezi açılıyor. Öğrencilerimizden 13 proje başvurusu var. Özellikle bilgisayar mühendisliğindeki öğrencilerin stajlarını 6 aya kadar uzattık."

800 ÖĞRENCİLİK YURT
İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde 2 yıl kadar önce 70 civarında olan firma sayısının günümüzde 120'yi geçtiğini, teknoparkta inşa halinde bulunan binaların bitirildiğini kaydeden Güden bu sayede yeni girişimcilere ve ar-ge çalışması yapan firmalara fiziki imkan oluşturulduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yükselen değer İYTE
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN