Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balçova'da esnaf kepenk kapatıyor

Giriş Tarihi: 18.7.2013
Odanız hakkında bilgi verir misiniz? Kaç üyeniz var? Bizde kayıtlı 86 sektör var. Biz karma odayız. Balçova Belediyemizle iyi ilişkilerimiz var. Ruhsat almada ciddi kolaylıklar sağlanıyor. Ancak eskiden 2 bin 500 civarında üyemiz vardı. Krizden sonra bin civarına düştü. Balçova'nın hipermarketler çöplüğüne dönüşmesinin ardından üye sayımız her geçen yıl azaldı.
Hipermarketler çöplüğü dediniz... Evet. Balçova'da bildiğiniz gibi çok sayıda hipermarket var. Mithatpaşa Caddesi'nde 150 dönümlük yere hipermarketler alanı olarak ayrıldı veorada kümeleştiler. Şimdi ise oralarda yetmedi, sokak aralarına girmeye başladılar. Sokak içlerinde hipermarketler 30 taneyi buldu. Bu da bizim Balçova'daki esnafımızı bitirdi. Bir de 6331 sayılı yasa İş Güvenliği ve İş Sağlığı Yasası ile yine esnafa yükler getiriliyor. Esnaf bununda altında ezilecek. Hipermarketler Yasası çıkartılmayarak, esnafın eli kolu kırıldı.
Hipermarketler Yasası'nın çıkmasını esnaf istiyor ancak bir türlü çıkmıyor... TBMM'de esnafın tek temsilcisi olan sayın Mehmet Ali Susam önderliğinde bu yasanın çıkması için 15 yıldır çalışıyoruz. Ancak bir türlü çıkmadı. Bugün Balçova'da bizim odamıza kayıtlı olmak üzere 4 bin civarında esnaf vardır. Bu 4 bin esnafı bir araya getirsek bile bir hipermarketin gücünü oluşturamazsınız. Esnaflar daha hızlı ve toplu şekilde kepenklerini kapatmaya başlarsa, o zaman ne yapılacak merak ediyorum.
6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda esnafı olumsuz etkileyeceğini söylediniz. Kesinlikle olumsuz etkileyecek. Bu yasa Avrupa normlarına göre çıkartıldı. Bizim gelir düzeyimiz, bizim yaşam şartlarımız Avrupa düzeyinde olsa o zaman çıkarın bu yasayı kimse itiraz etmez. Bizlerde tabiki iş güvenliği ve sağlık istiyoruz. Bir işçi çalıştıranla 2 bin işçi çalıştıranı aynı yasayla, aynı kurallarla, aynı cezalara tabi tutarsanız, biz buna karşıyız. Yasa yapılmazsa, büyük cezalar gelecek. İş güvenliği uzmanı bulundurmak gibi bir şartta var. 2014 başında bu da gelecek. Bunun içinde esnafımız ciddi paralar ödemek zorunda kalacak. Ayrıca müzik yayınları konusundaki telif hakları konusu da esnafımızı olumsuz etkilemektedir. Bu konuda esnafı koruyacak adımlar atılmasını bekliyoruz. Bizim bunları kaldıracak gücümüz yok. İşyerinde müzik dinliyor diye cezalar kesiliyor. Esnaf bunların hangisiyle mücadele edip ayakta kalacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balçova'da esnaf kepenk kapatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN