Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alkollüye ceza kapıda

Alkollü araç kullananlara yönelik yasada yapılan değişikliğin ilk cezaları kesilmeye başlandı. İzmir'deki denetimlerde alkollü yakalanan 250 sürücü 2 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak

Giriş Tarihi: 19.7.2013
İzmir polisi, 1 promil alkollü araç kullanan sürücülere para cezasının yanında hapis cezası verilmesini öngören yasaya ilişkin denetimlerini ve ceza uygulamanlarını başlattı. Alkol ve sigara yasaklarını genişleten tasar��nın TBMM Genel Kurulu'nda yasalaşmasından sonra, 1 promil alkollü araç kullanan sürücülere 700 lira para cezasının yanında 2 yıla kadar hapis cezası verilmesi hükme bağlanmıştı.

EHLİYETLERE EL KONUYOR
İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri geçtiğimiz 11 Haziran'dan itibaren yeni yasanın yaptırımlarını uygulamaya koydu. Kentin çeşitli noktalarında yapılan denetimlerde 250 sürücü alkollü araç kullanırken yakalandı. Sürücülere 700 lira para cezası kesilirken, ehliyetlerine 6 ay süreyle el konuldu. Uygulama yapılan bölgedeki en yakın polis merkezine götürülen alkollü sürücüler gözaltına alındı. Polis merkezindeki işlemlerin ardından sürücüler nöbetçi savcının talimatıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bu sürücüler 2 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra, alkollü araç kullananların ehliyetine 6 ay el konuluyor. Beş yıl içinde ikinci kez alkollü araç kullananlara 877 lira para cezası veriliyor ve ayrıca ehliyetine 2 yıl süreyle el konuluyor. Üç veya daha fazla aynı durumda yakalanan sürücüye ise 1407 lira para cezası veriliyor ve ehliyeti her seferinde 5'er yıllık süreyle alıkonuluyor.

ÜFLEMEYENE DE CEZA VAR
Öte yandan ehliyetsiz olarak araç kullananlara verilen ceza 600 liradan 1407 liraya, aracın ehliyetsiz kişilerce sürülmesine izin veren araç sahibine de tescil plakası üzerinden aynı miktarda idari para cezası veriliyor. Yapılan değişikliklerle beraber, sürücü trafik kontrolünde alkol ölçüm cihazına üflemeyenler de 1 promil alkollü sayılıyor. Bu kapsada da denetimler sırasında alkolmetreye üflemek istemeyen 10 sürücünün ehliyetine 2 yıl süreyle el kondu. Sürücülere de 2 bin lira idari para cezası kesildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alkollüye ceza kapıda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN