Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk tıbbı güven veriyor

Avrupa'daki ya da ülkelerindeki hastaneleri seçme şansları varken onlar Türkiye'yi tercih etti, biri kuzeninden diğeri oğlundan yapılan karaciğer nakliyle hayat buldu

Giriş Tarihi: 19.7.2013
Tıbbın pek çok branşında olduğu gibi karaciğer naklinde de adından başarıyla söz ettiren Türkiye, farklı coğrafyalardaki hastaların gözde "Şifa adresi" oldu. Avrupa'daki ya da ülkelerindeki Amerikan Hastanelerini tercih etmeyen biri Gürcü diğeri Iraklı hastanın yolları İzmir'de Kent Hastanesi'nde kesişti, birine kuzeninden diğerine oğlundan karaciğer parçası nakledildi. Birbirlerini hasta odalarında ziyaret edip geçmiş olsun dileğinde bulunan kaderdaşlar, "Türkiye bizim ikinci hayatlarımızın başlangıcı, yeniden doğduğumuz yer oldu" dedi.

TİFLİS-MUSUL-İZMİR HATTI

Birbirlerinden binlerce kilometre uzakta yaşayan, dilleri kültürleri bambaşka olan iki karaciğer hastası Gürcü Makvala Bareladze ile Iraklı Abdalbari Mohammed'i kader, hastalık yüzünden Türkiye'de bir araya getirdi. Bareladze, Almanya ve Moskova'da, Mohammed ise Erbil'de Amerikan Hastanesi'nde tedavi olma olanağı varken, tercih etmedi; yaşamlarını geri kazanmak için Türkiye'yi seçti. Gürcistan'ın Tiflis kentinde yaşayan maden mühendisi 2 çocuk annesi Makvala Bareladze'ye (54) 5 yıl önce Hepatit C teşhisi koyuldu. Geçirdiği ameliyatlara karşın şifa bulamayan ve zaman aleyhine işleyen mühendis annenin karaciğeri sonunda iflas etti. Siroz tanısı koyulan Gürcü hastaya nakil olması gerektiği söylendi. Bareladze, karaciğer nakli kararıyla Almanya ve Moskova'daki bazı hastanelere başvurdu, çeşitli tedaviler gördü ancak her iki ülkede de nakil olmak istemedi. Bareladze, daha önce İzmir'de nakil olan Gürcü bir arkadaşının önerisiyle rotasını Türkiye'ye çevirdi. İzmir'de Kent Hastanesi'ne yatan Bareladze'ye yapılan tetkikler sonucu hemşire kuzeni Malvina Kapanadze (47) uygun verici olarak belirlendi. Doç. Dr. Murat Kılıç, Doç. Dr. Murat Zeytunlu, Opr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Zafer Önen, Opr. Dr. Rasim Farajov ve Dr. Onur Duygu'dan oluşan ekip tarafından karaciğer nakli gerçekleştirildi, Bareladze'ye kuzeni Kapanadze can aşısı oldu. Gürcü hasta, "İyi ki arkadaşımın tavsiyesini dinlemişim. Nakil sonrasında hızla iyileştim, çok iyiyim. Yeniden doğdum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk tıbbı güven veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN