Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmirli duraklarda kaldı

Giriş Tarihi: 20.7.2013

ESHOT şoförleri, saat 05.30'dan 08.00'e kadar sefere çıkmadı. Eylemden habersiz İzmirli işine geç kaldı. Başkan Kocaoğlu, sendika yöneticilerine sert tepki gösterdi: İzmirli'yi cezalandırıyorsunuz

DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası'nın örgütlü olduğu İZELMAN ve İZENERJİ şirketleri'nde toplam 10 bin kişiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinde uzlaşma sağlanamaması İzmirli'yi vurdu. Geçtiğimiz günlerde düzenledikleri basın toplantısında anlaşma olmazsa 26 Temmuz'da greve gideceklerini açıklayan sendikanın "Bir gün ansızın ulaşımı durdurabiliriz" açıklaması dün gerçekleşti. Sabah saat 05.30'da direksiyon başına geçmesi gereken sendikaya üye 1500 otobüs şoförü, saat 08.00'a kadar iş başı yapmadı. 1280 otobüsten 985'i sefere çıkmadı. Sadece İZULAŞ şoförleri sefere çıkınca olan İzmirliye oldu.

VATANDAŞ İŞİNE GEÇ KALDI
Sabah hiçbir şeyden habersiz işe gitmek için otobüs duraklarına gelen vatandaşlar, kötü sürprizle karşılaştı. Saatlerce beklemelerine karşın otobüsler gelmeyince, birçok vatandaş işine geç kaldı. Sendikanın eylemine tepki gecikmedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, halkı önceden bilgilendirmeden yapılan eylemin, doğrudan İzmirli'yi cezalandırmak anlamına geldiğini söyledi. İşçilere seslenen Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak 2009 yılında taşeronlaşmayı kaldırarak, tüm işçilerine iş güvencesi verdiklerini, böylece emekten yana tavırlarını tüm ülkeye ispat ettiklerini belirtti, sözlerini şöyle sürdürdü; "Size sağladığımız sosyal hakları ve önerdiğimiz ücret zammını, lütfen ülkenin genel istihdam yapısıyla ve diğer kurumlarla kıyaslayın. İşçilerimiz için neler yaptığımızı o zaman çok daha iyi anlayacaksınız.

'BU KADAR VEREBİLİYORUZ'
Bütün olanaklarımızı zorlayarak verebileceğimiz zammı sendikacı arkadaşlara bildirdik. Sürdürdüğümüz büyük yatırımlar, ekonomik gücümüz ve istihdam koşulları, belediye şirketlerinin mali yapısı üzerindeki yükler, ücretleri daha fazla artırmamızı olanaksız kılmıştır. Eğer emek örgütleri bir mücadele verecekse, bunun öncelikle örgütlü toplumu güçlendirerek ve sendikalı işçi sayısını artırarak taşerona karşı verilmesi gerekmektedir."

"MAĞDUR OLMAMALI"
Toplu ulaşımda "habersiz" yapılan işi bırakma eyleminin; sabahın erken saatlerinde işine, iş görüşmesine, hastaneye gitmek üzere yola çıkan vatandaşları cezalandırmakla eşdeğer olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, toplu sözleşme görüşmeleri sürecinde, özellikle otobüslerde vatandaşlara karşı davranışlarında ve yeşil alanların bakımında yeterli özeni göstermeyen personeli de uyardı. Bütün bunları, kurum itibarının zedelenmesi bir yana, İzmirli'ye karşı haksızlık olarak gördüklerini vurgulayan Kocaoğlu, "Vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet etmek, her zaman birinci önceliğimiz olmalıdır. İşçilerimiz de bu bilinçle çalışmalı ve bu bilinçle hak aramalı. Hak ararken hiçbir vatandaşımız incitilmemelidir. Her ne sebeple olursa olsun, hemşehrilerimiz mağdur edilmemelidir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmirli duraklarda kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN