Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genç piyanistler Saygun için yarıştı

10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında, 2.'si düzenlenen Ahmed Adnan Saygun Uluslararası Piyano Yarışma sonucunda dereceye giren genç piyanistler ödüllerini aldı

Giriş Tarihi: 23.7.2013
Cumhuriyet tarihinin en büyük bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun anısına düzenlenen piyano yarışmasıyla, halen genç yeteneklerimizin keşfine vesile oluyor. 18 Temmuz Perşembe günü başlayan yarışmada 12 yetenek hünerlerini sergiledi. 20 ve 21 Temmuz akşamı yapılan finallerle dereceye girenlere ödüllerini jüri başkanı Piyanist Gülsin Onay verdi. 1983 - 95 doğumlu yetenekler A sınıfında yarışırken; 1995 sonrası doğumlu genç piyanistler, B sınıfında yarıştı. Yarışma Gümüşlük sahilindeki festival ve GMA merkezinde düzenlenirken, finaller ve final konserleri Antik Taş Ocağında yapıldı. Yarışma klasik müzik tutkunları ve yarışmacıların aileleri tarafından ilgiyle izlendi.

2 AYRI KATEGORİ VAR

18 yaş altı B sınıfında yarışan genç piyanistler, 20 Temmuz akşamı jüri önünde sınavlarını verdi. Genç yeteneklerin birer performans sergiledikleri yarışmada jüri kararıyla dereceye girenler şu şekilde açıklandı: İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 17 yaşındaki Beste Tanağardıgil 1. seçilirken, Özel Uğur Akademik Anadolu Lisesi'nden 15 yaşındaki Kerem Ernur 2. oldu. 3.'lük ödülü ise İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 15 yaşındaki Işık Soyluer ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda öğrenim gören 16 yaşındaki Ceren Eskici arasında paylaştırıldı. 21 Temmuz akşamı ise 18 yaş üstü yarışmacılar yetenekleri sergiledi. Yarışmada, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi 25 yaşındaki Cem Babacan 1 seçilirken, Moskova Konservatuarı'ndan 23 yaşındaki Kenan Tatlıcı ve Minsk Müzik Akademisi öğrencisi 20 yaşındaki Sinan Çayır 2.'liği paylaştı. 3.'lük ise Konservatorium Wien'de öğrenim gören 19 yaşındaki Deniz İrem Gür'ün oldu. Yarışmanın jüri başkanlığını yapan Gülsin Onay, "Jüri olarak çok zorlandık. Hepinizi çok tebrik ediyoruz, yolunuz açık olsun. Özgür İnal çok güzel ifade etmişti, yarışmada derece bir bonustur esas önemli olan birbirimizle tanışmak, çalmaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç piyanistler Saygun için yarıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN