Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anlaşmalı boşanma müfettişlere takıldı

SGK İl Müdürlüğü müfettişleri, İzmir'de anlaşmalı boşanan 1215 çifti aynı evde yakaladı. Yakınları ve akrabaları tarafından ihbar edilen çiftlerin yetim aylığı almak için anlaşmalı olarak boşandığı tespit edildi

Giriş Tarihi: 25.7.2013
İzmir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü müfettişleri, anlaşmalı boşanan 1215 çifti aynı evde bastı. Yakınları ve akrabaları tarafından ihbar edilen çiftlerin yetim aylığı almak için anlaşmalı olarak boşandığı tespit edildi. SGK müfettişleri 1215 çift hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunurken, bugüne kadar ödenen aylıklar faiziyle geri istendi. İzmir SGK İl Müdürlüğü'ne 1 Kasım 2008 ile 30 Haziran 2013 tarihleri arasında yetim aylığı alabilmek için anlaşmalı olarak boşanan 4570 çift bulunduğu ihbarı geldi. Kuruma gelen ihbarlar doğrultusunda harekete geçen SGK İl Müdürlüğü müfettişleri ihbar edilen çiftler hakkında inceleme başlattı. Yapılan araştırmalarda 1215 çiftin boşandıkları halde aynı evde yaşadıkları belirlendi. Bu çiftlerin yetim aylığı alabilmek için anlaşmalı olarak boşandıkları anlaşıldı. Söz konusu çiftlerin tespit edilmesinde ise çiftlerin yakınlarının ihbarları etkili oldu. Bu çiftler hakkında işlem yapıldı. Devletten aldıkları aylıklar kesilirken, geriye dönük de ödenen aylıklar faizi ile birlikte geri istendi.

1990 İHBAR İNCELENDİ
İzmir SGK İl Müdürü Engin Bilgili, son 5 yılda anlaşmalı boşanma ile ilgili kendilerine 4570 ihbar geldiğini ifade etti. Bu ihbarlardan 1990'ının incelemesinin tamamlandığını belirten İl Müdürü Bilgili, "İnceleme sonucu 1215 çiftin yetim aylığı alabilmek için anlaşmalı olarak boşandıkları belirlendi. 775 tanesinin ise asılsız ihbar olduğu tespit edildi. 275 ihbarda ise isim ve adres eksik olduğu için iade edildi" diye konuştu. İhbarların genelde anlaşmalı olarak boşanan çiftlerin yakınlarından ve akrabalarından geldiğini söyleyen Bilgili şöyle dedi: "İhbar edenler kişilerin kardeşleri, komşuları ve akrabaları olabiliyor. Kaynanalar da ihbar edebiliyor. Kişi 'Anlaşmalı olarak boşanan benim kardeşim. Vicdanen rahatsız oluyorum. Eşiyle birlikte yaşıyorlar. Gerçekte boşanmış değiller. Gereğinin yapılmasını istiyorum' diyor. Denetmenler aracılığımızla muhtarlardan komşulardan bilgi alarak denetim mekanizması kuruyoruz."

SAVCILIĞA BİLDİRİLDİ

Anlaşmalı olarak boşandıkları tespit edilen çiftler hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını dile getiren Bilgili, "Bu çiftlerin aldıkları maaşları da faiziyle beraber ilgililerden tahsil ediliyor. Vatandaşlarımız anlaşmalı olarak boşandıklarını düşündükleri çiftleri Alo 170'e bildirsinler"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anlaşmalı boşanma müfettişlere takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN